Атлетико Мадрид шампион во Лига Европа

Во шпанското финале на Лига Европа, Атлетико Мадрид на импресивен начин стигна до титулата, со потполна доминација над Атлетик Билбао.

Благодарение на феноменалниот Колумбиец, 26-годишниот Радамел Фалкао, кој постигна два гола уште во првото полувреме, Атлетико Мадрид стигна до посакуваниот трофеј кој за „црвено-белите“ претставува вкупно петти во нивната историја на настапи на европската сцена.

Фалкао уште во 7. минута со извонреден погодок донесе водство од 1:0, кое го зголеми на 2:0 во 34. минута. Во продолжението, тимот на Марсело Биелса ја презеде иницијативата и имаше неколку убави можности за гол, но не успеа да го направи финалето поинтересно. Во една таква ситуација, следеше казната во 85. минута за конечни 3:0, со погодокот на Диего. Само неколку минути претходно Фалкао пропушти можност и за хет-трик погодувајќи го десниот дирек од голот на Атлетик Билбао.

Атлетико Мадрид и пред две години ја освои Лигата на Европа, додека нивниот најдобар стрелец Радамел Фалкао го предводеше Порто до трофејот во ова натпреварување минатата сезона. Атлетик Билбао, и покрај огромната желба, не успеа да дојде до својот прв европски трофеј, откако во 1977 година загубија од Јувентус во финалето на Купот на УЕФА.