Аргентина со маки се протна до нокаут фазата, а еве како прослави Марадона (видео)

Супер интересна завршница на Д групата, Аргентина во финишот од натпреварот со гол на Маркос Рохо успеја да ја совлада Нигерија и остана на Светското првенство! Штета за Нигеријците кои одиграа одличен меч, но не успејаа.

Аргентина одлично го почна мечот, по асистенција од Банега, Меси одлично ја прими топката и постигна гол за голема радост и водство од 1-0.

До крајот на полувремето Аргентина беше многу подобра, но таквата игра не успеја да ја искористи за да го зголеми водството.

По шест минути игра во вториот дел пенал за Нигерија по прекршок направен од Маскерано. Мозес беше сигурен реализатор за израмнување на 1-1.

Нигерија имаше неколку убави шанси кои ги пропушти, а казната дојде во 86. минута кога по асистенција од Меркадо, Маркос Рохо реализираше за водство од 2-1 кое значеше и победа за осминафинале.

На трибините, нормално, настана делириум, а камерите за беља побрзаа да ја снимат и реакцијата на Марадона.

Во вториот натпревар Хрватска излезе со променет состав но и покрај тоа го победи Исланд со 2-1.