Таг: задолжување

Битиќи: Вонинституционално најавеното задолжување ќе го зголеми јавниот долг на 66%...

0
„Стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ вели дека јавниот долг ќе се зголеми над 60% од БДП. Контрадикторно е дека ова никаде не е споменато во нивната...

Ковачевски: Најголем дел од средствата од ланското задолжување се искористени за...

0
„Минатата година ја завршивме со 57 проценти задолжување во однос на БДП, што значи намалување на долгот во однос на претходните години. Најголем дел...

Бесими: Ќе има владина одлука за штедење на министрите, градоначалниците, директорите

0
Министерот за финансии Фатмир Бесими изјави дека поради кризата предизвикана од војната во Украина, очекувано е дека економските проекции ќе се корегираат и затоа...

Бесими: Годинава е планирано дополнително задолжување од 600 милиони евра

0
Скопје, 12 март 2022 (МИА) – Државата има доспевање од 200 милиони евра долг во текот на оваа година – 100 милиони на домашен...

Заев: Немам проблем да повлечам кредит, сега е моментот да вложуваме...

0
Наскоро започнува реализација на четвртиот пакет економски мерки, кој има за цел побрзо надминување на последиците од кризата од коронавирусот врз економијата и ќе...

СДСМ: Задолжувањата се за полесно справување со последиците од кризата, ВМРО-ДПМНЕ...

0
„ВМРО-ДПМНЕ е партијата симбол на расипништво и криминално трошење на парите на граѓаните, партија која заради криминални интереси тројно го зголеми јавниот долг финансирајќи...