Таг: забава

Златна рамка 18-20 јуни во МКЦ: Нови македонски филмови, презентации, трибини

0
 Шестото издание на „Златна рамка“ – Денови на македонскиот филм, во организација на Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) ќе се одржи од...

Наградата за мене е 10 минутен аплауз на крајот од секоја...

0
Духовита пародија на историските случувања и на човековите слабости во обидот да се сочува главата во налетот на насилството „Ало! Ало!“ ја одбележа петтата...

Секој актер длабоко во себе посакува да ја добие таа статуетка

0
Со претставата „На дното“, по текст на Максим Горки, а во режија на Ќендрим Ријани помина четвртата вечер на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“ Прилеп....

Ако целосно веруваш во себе секоја врата ти е отворена

0
Со претставата „Црна дупка“, по текст на Горан Стефановски, младиот македонски режисер Александар Јовановски за прв пат во ОФФ програмата на 58. МТФ „Војдан...

58. МТФ „Војдан Чернодрински“, Веселинов: од 60 јас на 100 изданија...

0
Со претставата „Иванов“ на Македонскиот народен театар, во режија на Зоја Бузалковска се одбележа втората вечер на 58-то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Војдан...

Apple заминува во истуријата? – Trn.mk

0
Голем дел од производите што се декларираат како Apple го имаат префиксот „i“, како што се iPhone, iPad, iMac и други уреди. Сепак, Кен Сегал,...

Вептачката интелигенција во борба против гладта

0
Како го замислувате светот во 2050 година? Летечки автомобили, роботи кои ни помагаат во домашните работи? Животот сигурно ќе биде убав за мал дел...

ChatGPT-4o e најновата верзија на OpenAI

0
Kреаторите на оваа програма велат дека вештачката интелигенциа (ВИ) научила да распознава емоции и да ги споделува со корисниците. -ChatGPT-4o (о доаѓа од „omni”) „e...

Прва фотографија: Ова е новиот Audi Q6L e-tron

0
Audi е подготвен да ги покаже своите модели на автосалонот Auto China во Пекинг. Возилата и варијантите кои се изложени на штандот на Audi...

WhatsApp развива нова функција, реакциите на корисниците поделени

0
WhatsApp развива нова функција која ќе ви овозможи да ги контактирате луѓето директно од апликацијата, без претходно да ги зачувате како контакти во вашиот...

Како изгледа движењето на светлината

0
Ако малку од малку сте прочепкале низ јутјубот, сигурно сте налетале и на Slow Mo Guys, јутјуберите посветени на правење забавени снимки на речиси сè...

Швеѓанец возел Тесла и заспал: Се разбудил после 40 км

0
Сцените за кои најмногу се зборува во Америка пристигнаа и на европските патишта. На шведската полиција и биле потребни цели 40 километри за да го...

Уште малку остана: Што носи новиот iPhone 17 Slim

0
Вистина е дека сè уште не се појавил дури ни iPhone 16, но типстерите веќе даваат детали за следната генерација на телефони на Apple...

Инстаграм ја менува содржината? Воведува нова опција

0
Најважна меѓу нив е функцијата „Откријте“ (Reveal), која им овозможува на корисниците да креираат скриени „приказни“ кои нивните следбеници ќе можат да ги откријат...

Џенифер Лопез го носи својот најпроѕирен фустан на 46-тиот роденден

0
46-тата година никогаш не изгледала толку беспрекорно! Џенифер Лопез го истакна своето тело на нејзиниот роденден во секси проѕирен фустан. Добитничката на Греми изгледа толку...