Таг: Володимир Зеленски

Во Лондон Мицкоски на кратка средба со Зеленски

0
Денеска во рамки на Самитот на Европската Политичка Заедница во Лондон остварив кратка средба и разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, објави премиерот...

Кремљ за изјавата на Зеленски за учество на Русија на мировниот...

0
Во врска со изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски за учеството на Русија на мировниот самит организиран од Киев, Кремљ денеска соопшти дека прво...

На вториот самит за мир во Украина треба да има претставници...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека Русија треба да има претставници на вториот самит за Украина со цел да се обезбеди траен мир...

Зеленски: Се бориме против страшен непријател, но нема да се предадеме

0
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, по повод Денот на државноста на Украина, им порача на Украинците да се борат против „страшниот непријател“, но дека...

Зеленски во Вашингтон: Не чекајте ноември да и помогнете на Украина

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика американските политички лидери во Вашингтон да не го чекаат исходот од претседателските избори во САД во ноември за...

Зеленски: При руски напад во Киев погодена детска болница (вознемирувачко видео)

0
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека во денешниот руски напад погодена е детска болница во Киев и оти луѓето се заробени под урнатините. -...

Зеленски: Украина го зголемува производството на дронови и се што е...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина го зголемува производството на беспилотни летала, оружје, муниција, опрема, машини за деминирање и се што е...

ЕУ и Украина потпишаа договор за заеднички безбедносни обврски

0
Европската Унија и Украина споделуваат заеднички вредности, како демократијата, почитувањето на човековите права и основни слободи и владеење на правото, како и заеднички интереси...

Зеленски нареди чистка во Националната гарда по откривањето на плановите за...

0
Претседателот Володимир Зеленски му порача на шефот на украинската национална гарда да ги исчисти своите редови од оние кои ја дискредитираат откако двајца членови...

Зеленски: Одлуката на Романија за обезбедување систем „Патриот“ на Украина ќе...

0
Претседателот Володимир Зеленски изјави дека одлуката на Романија да и обезбеди на неговата земја систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ ќе ја зајакне воздушната одбрана...

Две третини од Украинците сметаат дека Зеленски треба да остане на...

0
Две третини од Украинците сметаат дека Володимир Зеленски треба да остане претседател до крајот на вонредната состојба, покажуваат резултатите од истражувањето на Меѓународниот институт...

Зеленски: На ултиматумот на Путин не може да му се верува

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека условите што ги постави рускиот претседател Владимир Путин за завршување на војната се „ултиматум“ на кој не...

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7

0
Претседателите на Соединетите Американски Држави и Украина денеска потпишаа договор со кој се утврдуваат долгорочните безбедносни односи на Вашингтон со Киев на маргините на...

Бајден и Зеленски ќе потпишат долгорочен безбедносен договор на Г7

0
Претседателот Џо Бајден и претседателот Володимир Зеленски утре ќе потпишат билатерален безбедносен договор меѓу Соединетите држави и Украина на маргините на самитот на Г7...

Германските популистички пратеници го бојкотираа говорот на Зеленски пред Бундестагот

0
Повеќето германски пратеници од екстремно десничарската Алтернатива за Германија (АфД) и популистичката алијанса Сахра Вагенкнехт (БСВ) денеска го бојкотираа говорот на украинскиот претседател Володимир...