Таг: Велика Британија

Фараж првпат влегува во британскиот Парламент, Шапс и Трус ги загубија...

0
Лидерот на британската десничарска Реформска партија, Најџел Фараж, за првпат освои место во парламентот како претставник на англискиот град Клактон, победувајќи го конзервативниот Жил...

Женскиот индонезиски метал бенд Voice of Baceprot ги освои симпатиите на...

0
Женското индонезиското муслиманско метал трио, „Гласот на Бачепрот“ (Voice of Baceprot) составено од три девојки, кои се помеѓу најдобрите метал бендови во нивната држава,...

Кибер напад врз пет болници во Лондон – откажани операции и...

0
Неколку болници во Лондон беа погодени од кибер напад што го спречи пристапот до податоците неопходни за трансфузија и ракување со крвни продукти, како...

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби...

0
Москва ќе одговори со удари врз британски цели доколку Украина го искористи британското оружје за удар врз руска територија, изјави портпаролката на руското Министерство...

Луѓето со вишок килограми одат 2,5 пати почесто на боледување

0
59 Европејците со вишок килограми одат 2,5 пати почесто на боледување од останатите луѓе, покажа истражување објавено на Европскиот конгрес за дебелина во Венеција, Италија. Според...

Скај Њуз: Кина го хакирала платниот систем на британското Министерство за...

0
Британскиот портал Скај њуз денеска објави дека кинеската влада извршила неколку кибер напади врз платниот систем на британското Министерство за одбрана, кој содржи приватни...

Британскиот воен ласер „Драгон Фајр“ може да се користи во Украина...

0
Британскиот министер за одбрана Грант Шапс изјави дека новиот британски воен ласер „Драгон Фајр“може да се користи во Украина за соборување руски дронови. Тој рече...

Милеи: Лондон ќе добие план за враќање на Фолкландските острови на...

0
Аргентинскиот претседател Хавиер Милеи и вети на Велика Британија „мапа на патот“ за предавање на Фолкландските острови на Буенос Аирес. „Сакам да го повторам нашето...

Скај њуз: Велика Британија нема план за одбрана во случај на...

0
Владата на Обединетото Кралство нема одбранбен план во случај на конфликт, ниту пак постои план за мобилизирање и започнување воена индустрија и покрај зголемените...

Скај њуз: Русија го попречила сателитскиот сигнал на авионот на британскиот...

0
Се верува дека Русија го попречила сателитскиот сигнал на авионот што го користел британскиот министерот за одбрана Грант Шапс за да патува од Полска...

Британската Влада објави нова дефиниција на екстремизмот

0
Британската Влада денеска објави нова дефиниција за екстремизам, во која се наведува дека станува збор за промоција на идеологии засновани на „насилство, омраза и...

Велика Британија ќе испрати повеќе од 10.000 дронови во Украина

0
Велика Британија ќе и испорача „повеќе од 10.000 дронови“ на Украина во 2024 година, вклучувајќи и дронови за напади, изјави денеска британскиот министер за...

Камерон: Британија е подготвена да ѝ ги позајми на Украина сите...

0
Велика Британија е подготвена да и ги обезбеди како заем на Украина сите замрзнати средства на Руската централна банка во Обединетото Кралство, изјави денеска...

Театар во Велика Британија го „ограничил“ влезот за белци

0
На белците им бил ограничен влезот на две изведби на претстава за расизмот и сексуалноста во лондонската населба Вест Енд. Кабинетот на премиерот на...

Шолц под дожд критики откако „издаде“ дека британски и француски војници...

0
Германија е обвинета за груба злоупотреба на разузнавачки податоци откако откри дека британски војници ги поддржуват украинските сили во лансирањето на ракетите со долг...