Таг: вакцина против Ковид-19

Политико: ЕУ не се засити од вакцината против Ковид, смислуваат нов...

0
И покрај сите контроверзи, Европската унија не се засити од вакцини против Ковид, пишува Политико. ЕУ подготвува тендер за речиси 150 милиони дози mRNA вакцини...

Прва отштета за смрт предизвикана од вакцина против Ковид-19

0
Лондон, 22 јуни 2022 (МИА) – Вики Спит од Велика Британија, чиј партнер почина по вакцинација со АстраЗенека, е првото лице што доби отштета...

Новата вакцина од Австрија нуди траен имунитет на сите варијанти на...

0
Виена, 6 април 2022 (МИА) – Новата вакцина од Австрија заштитува од сите варијанти на коронавирусот, соопшти Еуроком ПР, Меѓународна комуникациска мрежа на Град...

ФДА: Сегашните вакцини не штитат најдобро од омикрон

0
Вашингтон, 6 април 2022 (МИА) – Американската Управа за храна и лекови (ФДА) денеска соопшти дека моментално достапните вакцини против Ковид-19 не штитат најдобро...

Грција препорачa четврта доза вакцина за лицата над 60 години

0
Атина, 5 април 2022 (МИА) – За граѓаните над 60-годишна возраст во Грција, особено за оние кои имаат сериозни здравствени проблеми, комисијата за имунизација...

Директорот на Фајзер: Интензивно работиме на годишна вакцина

0
Атина, 4 април 2022 (МИА) – Потребна ни е годишна вакцина и интензивно работиме на тоа, вели извршниот директор на „Фајзер“ - Алберт Бурла,...

Амнести: Фармацевтските компании предизвикаа „катастрофа на полето на човековите права во...

0
Лондон, 14 февруари 2022 (МИА) – Фармацевтските компании „трагично потфрлија“ во одговорот на предизвикот од глобалната здравствена криза предизвикана од Ковид-19 и покрај итните...

Австрија изгласа задолжителна вакцинација против Ковид-19

0
Виена, 20 јануари 2022 (МИА) – Австрискиот парламент денеска изгласа задолжителна вакцинација на возрасните против Ковид-19 од 1 февруари. Австрија е првата земја во...

Израелска студија: Четвртата доза вакцина нуди само ограничена заштита од сојот...

0
Tел Авив, 17 јануари 2022 (МИА) – Медицинскиот центар Шеба во близина на Тел Авив денеска ги објави резултатите од прелиминарната студија која покажува...

Квебек ќе воведува посебен данок за невакцинираните

0
Квебек, 12 јануари 2022 (МИА) – Властите во канадската провинција Квебек синоќа соопштија дека во наредните недели ќе воведат нов данок наречен „здравствен придонес“,...

ЕМА изрази загриженост околу честото аплицирање на бустер дози против ковид

0
Брисел, 11 јануари 2022 (МИА) – Докторот Марко Кавалери од Европската агенција за лекови (ЕМА) изјави дека постои загриженост околу тенденцијата за аплицирање бустер...

Де Кро: Згрешив дека вакцината ќе стави крај на пандемијата, ситуацијата...

0
Брисел, 8 јануари 2022 (МИА) – Во интервју за белгискиот весник „Ле Соар“, белгискиот премиер Александер Де Кро, вели дека ситуацијата ќе трае уште...

Макрон: Сакам да ги нервирам невакцинираните, ќе продолжиме да го правиме...

0
Париз, 5 јануари 2022 (МИА) – Францускиот претседател Емануел Макрон вчера за „Le Parisien“ изјави дека сака да ги изнервира Французите кои не се...

Поланд: Не можеме да го вакцинираме целиот свет на секои шест...

0
Лондон, 4 јануари 2022 (МИА) – Не можеме да ја вакцинираме целата планета на секои шест месеци, тоа не е одржливо, предупреди проф. Ендрју...

ФДА одобри трета/бустер доза за деца од 12 и повеќе години...

0
Њујорк, 3 јануари 2022 (МИА) – Американската Администрација за храна и лекови (ФДА) го прошири овластувањето за итна употреба на засилувачка доза на вакцината...