Таг: спор со Грција

Добрососедските односи се градат со добра желба, дијалог и меѓусебна почит,...

0
Добрососедските односи се градат со добра желба, дијалог и меѓусебна почит, само така се возможни прифатливи и одржливи решенија, порача претседателката Гордана Сиљановска Давкова...

Герапетритис од Скопје: Важно е да се гарантира европскиот тек на...

0
Патот кон Европа ќе треба да продолжи и Грција ќе биде меѓу оние земји кои ќе застанат до земјите од Западен Балкан, со почитување...

Маринакис за Преспанскиот: Оксиморон е едната страна да бара другата да...

0
Оксиморон е едната страна да бара од другата да го изоди целиот пат, од моментот кога ги нема изодено првите метри, што се однесуваат...

Османи: Владата која што доаѓа нема одговорност кон Преспанскиот договор, но...

0
Преспанскиот договор е многу повеќе од само договор за името. Тоа е договор за стратешко партнерство. Столбот на грчките обврски од Преспанскиот договор е...

Средба на Османи со заменичката МНР на Грција:

0
На маргини на Состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа што се одржува во Скопје, министерот за надворешни...

Заев и Ципрас со заедничка колумна: Без проактивен пристап, ЕУ ризикува...

0
Поранешните премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас во заедничката колумна за „Еуроактив“ ја повикуваат Европската Унија и меѓународната заедница јасно да стават до знаење...

Мицкоски: Креиравме документ за тоа колку ние а колку грчката страна...

0
Меѓународните договори треба да се почитуваат и тука немаме никаква дилема, но тоа е двонасочна улица, изјави мандатарот за состав на нова влада Христијан...

Мицотакис за неупотребата на „Северна“: Несериозно е некој што е избран...

0
Договорот од Преспа и едното име Северна Македонија, ерга омнес, за сите, беше основниот предуслов Северна Македонија да влезе во НАТО, истакна грчкиот премиер...

Мицкоски: Како предводник на владата сум обврзан да ги почитуван Уставот...

0
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на нова влада, Христијан Мицкоски денеска истакна дека како човек, кој ќе ја предводи владата е обврзан...

Мицотакис за Мицкоски: Новиот премиер јасно да изјави дека го почитува...

0
Пораката до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, да даде категорична изјава, кога официјално ќе стане премиер дека го почитува Договорот од Преспа, уште еднаш...

Мицкоски вели дека секогаш во изјавите ќе користи „Македонија“, не очекува...

0
Мое човеково право, гарантирано со многу конвенции, е правото на слобода на изразување и говор. За мене мојата татковина во секоја моја изјава е...

Заменик-грчката амбасадорка повика на почитување на договорот од Преспа, Муцунски и...

0
Во Македонија се уште не е формирана новата влада, а второ Грција како и цела Европа е во изборен процес. Што значи дека секоја...

Дрекслер: Нема вето за вашата земја, сите членки се согласни дека...

0
Европа се состои од компромиси, тие се важна основа за Европската Унија. Во сегашнава состојба за пристап во пррцесот за пристапување нема вето за...

Сиљановска Давкова: Преспанскиот договор има механизми, заканите на Мицотакис не се...

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова одбива да ги коментира секојдневните закани од грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за можно вето за европските интеграции на земјава поради,...

Давкова вели дека го почитува Преспанскиот договор, преку непосредни разговори ќе...

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска од Охрид посочи дека го почитува Преспанскиот договор, како и оти, „за разлика од други“, го почитува меѓународното право....