Таг: спор со Бугарија

Продолжи судењето за нападот врз Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб...

0
Со распит и вкрстено испрашување на сведоци на обвинителството денеска продолжи процесот  што пред Основниот суд во Охрид се води за случајот со нападот...

Таравари: Топ приоритет е старт на преговорите со ЕУ, може да...

0
Градоначалникот на Гостивар Арбан Таравари кој е дел од коалицијата Вреди, во изјава за Трилинг на ТВ 24, вели дека има реални шанси да...

МНР ги отфрла „шпекулациите“ на Павле Трајанов за тоа како била...

0
Соопштение на Министерството за надворешни работи Дозволете да ги отфрлиме шпекулации на Претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, изнесени во емисијата „Само вистина“, за начинот...

Дрекслер: Нема вето за вашата земја, сите членки се согласни дека...

0
Европа се состои од компромиси, тие се важна основа за Европската Унија. Во сегашнава состојба за пристап во пррцесот за пристапување нема вето за...

Ѓорчев: Францускиот предлог не е добар, Договорот со Бугарија може да...

0
Марјан Ѓорчев, поранешен македонски амбасадор во Бугарија денеска изјави дека францускиот предлог не е добар за Македонија и дека Договорот со Бугарија може да...

Радев: Желбата на Република Северна Македонија за дијалог е позитивен знак

0
Македонија треба да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа со тоа што ќе ги исполни сите барања што ѝ ги...

Сиљановска-Давкова на аудиенција кај папата, со Радев ќе се сретнат другпат

0
За поддршката за евроинтеграцијата на земјава, но и на целиот Западен Балкан, како и за актуелните светски случувања денеска во Ватикан разговарале претседателката Гордана...

Мицкоски: Добрососедските односи се двонасочна улица, ќе водиме принципиелна политика со...

0
Ќе водиме принципиелна политика кон соседите, која ќе се темели на аргументи и на факти. Подготвени сме да работиме заедно со нашите соседи. Очекуваме...

Герапетритис: Ќе бидеме строги за верното и доследно спроведување на Договорот...

0
Целосно е јасно дека верното и доследно спроведување на Договорот од Преспа од страна на Северна Македонија претставува предуслов за која било разврска на...

Реакции од Софија по инаугурацијата на Силјановска-Давкова: Не прифаќаме изјави и...

0
„Бугарија не прифаќа изјави и однесување кои се во спротивност, како со Договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година, така и со...

Триумфот на „десниот национализам“ на изборите во Македонија е сериозен удар...

0
Поранешниот германски министер за надворешни работи и претседател на Комисијата за надворешна политика во германскиот Бундестаг, Михаел Рот, смета дека победата на ВМРО-ДПМНЕ на...

Радев: Многу наскоро ќе стане јасно дали Република Северна Македонија сака...

0
„Наскоро ќе стане јасно дали новиот претседател и партијата што победи со значителна разлика на изборите“ во земјава ќе работат за европската перспектива на...

Јакимовски: ЕУ да најде начин како Бугарија „да пие кафе“ кога...

0
Претпоследно прашање пред влез во ЕУ ќе биде да разговараме за јазикот и тоа е трикот кој ни го прави Ковачевски, дека македонскиот јазик е признат...

Вархеји: Не очекувам никаква промена на Преговарачката рамка за Северна Македонија,...

0
„Критериумите за членство на Северна Македонија во ЕУ се многу јасни. Не очекувам никаква промена на Преговарачката рамка и не сметам дека државите-членки сакаат...

Охрид побарал збратимување со Варна, вели градоначалникот на бугарскиот приморски град

0
Бугарскиот приморски град Варна добил барање од Охрид за збратимување, соопштил градоначалникот на Општина Варна, Благомир Коцев, на регионалната конференција „Европа на Балканот: Заедничка...