Таг: Совет за безбедност на ОН

Русија го презеде едномесечното претседавање со Советот за безбедност на ОН

0
Русија денеска го презеде едномесечното претседавање со Советот за безбедност на Обединетите нации. Постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја претходно изјави дека за...

СБ на ОН ја усвои американската резолуција за примирје и ослободување...

0
Советот за безбедност на ОН усвои американска резолуција што го поддржува последниот предлог на Израел за прекин на огнот и ослободување на заложниците, и...

Советот за безбедност на ОН одби да дискутира за бомбардирањето на...

0
Советот за безбедност на Обединетите нации, со жестоко противење од Русија, ја отфрли расправата за 25 годишницата од почетокот на НАТО бомбардирањето на СР...

Нетанјаху лут поради усвоената резолуција на ОН, ја откажа посетата на...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја откажа посетата на израелска делегација на Белата куќа, а како причина се наведува дека САД се откажаа од заканата...

Советот за безбедност на ОН конечно усвои резолуција за прекин на...

0
Советот на безбедност на Обединети нации денеска усвои резолуција со која се бара „итен прекин на огнот“ помеѓу Израел и Хамас во Појасот Газа...

СБ на ОН не ја усвои американската нацрт-резолуција за итен прекин...

0
Советот за безбедност на Обединетите нации денеска не ја усвои американската нацрт-резолуција за прекин на огнот во Газа. За резолуцијата гласаа 11 членки на Советот...

САД повторно ставија вето на резолуција за прекин на огнот во...

0
Соединетите Американски Држави денеска повторно ставија вето на предложената резолуција на Советот за безбедност на Обединетите нации за итен прекин на огнот во Појасот...

Израелскиот амбасадор во ОН, Гилад Ердан, носеше жолта ѕвезда на Давид

0
Амбасадорот на Израел во Обединетите нации, Гилад Ердан, рече дека ќе носи жолта Давидова ѕвезда додека Советот за безбедност на ОН не ги осуди...

Ердоган: Советот за безбедност на ОН ја „продлабочи“ кризата во Газа

0
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го обвини Советот за безбедност на Обединетите нации дека ја продлабочува кризата во Газа со потклекнување пред „израелскиот режим“. „Меѓународната...

Велика Британија со образложение зошто беше воздржана за резолуцијата за Газа...

0
Велика Британија се воздржа од гласањето во Советот за безбедност на ОН за војната меѓу Израел и Хамас, бидејќи „треба да биде појасно“ за...

САД: Ставивме вето бидејќи во резолуцијата не е наведено правото на...

0
Амбасадорката на САД во Обединетите нации - Линда Томас-Гринфилд, денеска објасни дека САД ставиле вето на резолуцијата на Советот за безбедност за ситуацијата на...

Ердоган со критики за СБ за неусвојувањето на резолуцијата за Газа:...

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го осуди Советот за безбедност на ОН поради неусвојувањето на резолуцијата за хуманитарна пауза во војната во Газа, јави...

САД ставија вето на резолуцијата на ОН за Израел и Газа,...

0
Соединетите Американски Држави ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара прекин на конфликтот меѓу Израел и палестинскиот...

Шолц: Причината за континуираното страдање во Украина и во светот е...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна војната на рускиот претседател Владимир Путин против Украина во неговиот прв говор пред Советот за безбедност на...

Лавров: Западот со САД избегнува суштински разговор за причините за војната,...

0
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Советот за безбедност на ОН, каде што се одржува седница за Украина и предупреди...