Таг: Румен Радев

Демократски сојуз: Времето на уцени од Радев заврши

0
Демократски сојуз најостро ги осудува заканите од претседателот на Бугарија, Румен Радев, за блокирање на евроинтеграциите на Македонија, заради наводни загрозувања на правата на...

Радев: На државниот врв на РСМ му недостасува познавање на меѓународното...

0
Државното раководство на Република Северна Македонија очигледно не е подготвено. Неопходно е познавање на меѓународното право, што очигледно недостига. Кога ќе се потпише меѓународен...

Радев: Политиката на Скопје е насочена против европските принципи

0
Бугарскиот претседател Румен Радев денеска излезе со став со кој тврди дека политиката на Скопје е насочена против европските принципи. -Новата влада кај нашиот сосед...

Радев: Желбата на Република Северна Македонија за дијалог е позитивен знак

0
Македонија треба да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа со тоа што ќе ги исполни сите барања што ѝ ги...

Сиљановска-Давкова на аудиенција кај папата, со Радев ќе се сретнат другпат

0
За поддршката за евроинтеграцијата на земјава, но и на целиот Западен Балкан, како и за актуелните светски случувања денеска во Ватикан разговарале претседателката Гордана...

Реакции од Софија по инаугурацијата на Силјановска-Давкова: Не прифаќаме изјави и...

0
„Бугарија не прифаќа изјави и однесување кои се во спротивност, како со Договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година, така и со...

Радев: Многу наскоро ќе стане јасно дали Република Северна Македонија сака...

0
„Наскоро ќе стане јасно дали новиот претседател и партијата што победи со значителна разлика на изборите“ во земјава ќе работат за европската перспектива на...

Радев стави вето на договорот меѓу Софија и Киев за испорака...

0
Претседателот на Бугарија Румен Радев стави вето на договорот меѓу Софија и Киев за испорака на 100 оклопни возила во Украина, соопшти денеска неговиот...

Василев: Со својата одлука Радев се прогласи за бранител на „Газпром“,...

0
Бугарскиот претседател Румен Радев поднесе жалба до бугарскиот Уставен суд за таксата за пренос на природен гас, но тоа нема да го спречи спроведувањето...

Радев: Уставни измени, да се искорени омразата и насилството и да...

0
„Решението за проблемите во односите на Бугарија со Северна Македонија лежи во имплементацијата на Копенхашките критериуми за членство во ЕУ и во почитувањето на...

Радев со „честитка“ до Пендаровски: „Илинденско-преображенското востание – голем и значаен...

0
Бугарскиот претседател Румен Радев упатил честитка до шефот на државата Стево Пендаровски по повод празникот 2 Август, Денот на Републиката - Илинден. Во честитката, Радев...

Агелер: Најважно е што ќе сработите тука, а не што вели...

0
„Не сум разговарала ниту со Ескобар по неговото излагање, ниту со Радев, но не е важно да се фокусираме толку на тоа што тие...

Ковачки: Шолц не гарантира дека нема да има нови услови, изјавата...

0
Пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ - Драган Ковачки, повика уште еднаш да се прегледа преводот на изјавата на германскиот канцелар Олаф...

Шолц: Не треба да има нови условувања за пристапните преговори на...

0
„Пристапниот процес на Северна Македонија треба да биде редовен, согласно напишаното на хартија, и не треба да има нови условувања кои се однесуваат на...

Пендаровски за писмото на Радев: Нови барања од Бугарија не се...

0
„Нашиот пат кон Европа е јасен. Станува збор за преговарачката рамка која ја усвоиме минатата година. Во таа смисла, нови барања од Бугарија не...