Таг: Преспански договор

Средба Заев – Курц: Премиерот се закити со австриски орден

0
При денешната посета на премиерот Зоран Заев во Виена, австрискиот канцелар Себастијан Курц му го додели орденот Алоис Мок. Орденот му е врачен за...

„Еурактив“: Грција ќе го ратификува пристапниот протокол до 8 февруари, Македонија...

0
Симболично, Грција веројатно ќе биде првата земја што ќе го ратификува протоколот за пристап на Северна Македонија во НАТО. Грција планира тоа да го...

Грчки градоначалник си даде оставка поради ратификацијата на Преспанскиот договор

0
Ни неколку часа не изминаа од ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот парламент, а градоначалникот на Стилида (централна Грција) - Апостолос Глетос ја...

Заев до Ципрас: Честито, пријателе, нека е вечен Договорот и мирот...

0
Грчкиот парламент го ратификуваше Договорот од Преспа, а една од првите честитки стигна од македонскиот премиер Зоран Заев преку Твитер: „Честито мој пријателе Ципрас, заедно...

Со 153 гласа „не“, Грција го ратификуваше Преспанскиот договор (ВИДЕО)

0
По 38.5 часа расправа на пленарната седница, која почна во средата наутро, грчкиот парламент го ратификуваше Договорот од Преспа. Се гласаше со поединечно прозивање на сите...

Ципрас: Македонската националност не е наша па да ја даваме

0
Според најавеното, гласањето за ратификација на Преспанскиот договор во грчкиот парламент треба да се случи денеска во 14:30 часот. Меѓутоа, процесот во Грција е...

Грчкото МНР бара Русија да го почитува Преспанскиот договор и да...

0
  „Договорот од Преспа уште од потпишувањето придонесува во зајакнувањето на мирот и стабилноста на Балканот, воедно е и меѓународно признат модел за решавање на...

Русија останува на ставот: Прашањето за името на Македонија мора да...

0
Вчера, по повод најновите случувања околу Преспанскиот договор, со коментар се огласи и Министерството за надворешни работи на Русија: „На 11 јануари Собранието на Република...

Поднесена иницијатива за нов, задолжителен референдум за името?

0
„Имајќи предвид дека само Собранието распишува задолжителен референдум на целата територија на Република Македонија, по сопствена и по иницијатива на најмалку 150.000 граѓани, а...

Џафери најави кога ќе ги објави Законите за јазици и Преспанскиот...

0
На денешниот брифинг со новинарите, претседателот на Собранието - Талат Џафери, уште еднаш повтори дека претседателот Ѓорге Иванов „има уставна обврска да ги потпише“ Законот...

Уставните измени не важат ако владата на Ципрас не го ратификува...

0
Заврши комисиската расправа за третата, конечна фаза од уставните измени. Комисијата за уставни прашања го усвои уставниот закон за прогласување на амандманите, пренесува Сител. Според...

Ципрас: Да, да, јас и Заев сме како браќа

0
Грчкиот премиер Алексис Ципрас со задоволство ја прифатил номинацијата за Нобелова награда за мир, вели професорот и ректор на Универзитетот ФОН - Нано Ружин, кој заедно...

Русија нема да стави вето на „Северна“, но ќе преземе контрамерки...

0
Русија нема ништо против Преспанскиот договор или било кое ново име на Македонија, но има против членството на Македонија во НАТО, изјавил рускиот амбасадор во...

„Номинацијата за Нобелова награда за мир за Заев и Ципрас е...

0
Од денеска македонскиот и грчкиот премиер и официјално се на листата на кандидати за Нобеловата награда за мир. Номинацијата до комитетот во Осло ќе...

Саливан: Русија ќе направи сé што може за да го поткопа...

0
Во посета на Македонија денеска е заменик-државниот секретар на САД - Џон Саливан. Саливан е највисокиот  функционер на Стејт департментот кој од 2001 година доаѓа во...