Таг: Обединети Нации

ОН усвои резолуција предложена од Кина, поддржана од САД, за пристап...

0
Генералното собрание на Обединетите нации усвои резолуција предложена од Кина, поддржана од САД, со која се повикуваат богатите развиени земји да го премостат се...

Шефот на ОН за клима на конференцијата во Бон: Светот „не...

0
Шефот на ОН за клима, Сајмон Стил рече дека светот „не може да си дозволи да се сопне“ на собирот на експертите за клима...

Генералното собрание на ОН усвои резолуција за Денот на сеќавање на...

0
Генералното собрание на ОН денеска усвои резолуција со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница и се...

ОН бара израелските сили да запрат со „активното учество“ во нападите...

0
Обединетоте нации денеска изразија голема загриженост поради ескалацијата на насилството на Западниот Брег, барајќи израелските безбедносни сили „веднаш да го запрат своето активно учество...

Македонија ќе биде коспонзор на резолуцијата во ОН за Сребреница, Османи...

0
Македонија, заедно со САД, Германија и други држави е коспонзор на резолуцијата во Обединетите нации за прогласување на 11 јули за меѓународен ден на...

ГС на ОН ја усвои првата резолуција за вештачка интелигенција

0
Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) денеска ја усвои првата резолуција за вештачка интелигенција (ВИ) за поддршка на меѓународните напори да се осигура дека...

ОН: Нов прилив на мигранти во Европа доколку нема прекин на...

0
Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации, Филипо Гранди, предупреди на нов прилив на бегалци во Европа доколку наскоро во Судан не биде потпишан...

Комитетот за дискриминација при ОН: Бугарија да ги гарантира правата на...

0
Комитетот за елиминација на расна дискриминација при Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации во извештајот за Бугарија препорачува таа да ги разгледа сите...

Гутереш: Бројот на загинати цивили во Газа покажува дека нешто не...

0
Бројот на загинати цивили во Појасот Газа покажува дека нешто не е во ред со воените операции на Израел против милитантите на палестинското движење...

Чешката министерка за одбрана бара земјата да излезе од Обединетите нации:...

0
Министерката за одбрана Јана Чернохова ги обвини Обединетите нации (ОН) за „поддршка на терористите“ и дека не го почитуваат правото на самоодбрана и побара...

Ердан: Црн ден за „Обединетите нации“ и за човештвото

0
Израелскиот амбасадор во Обединети нации, Гилад Ердан, ја отфрли денешната резолуција на ОН, со која се бара хуманитарно примирје во Појасот Газа, истакнувајќи дека...

ОН усвоија резолуција со која се повикува на итно примирје во...

0
Генералното собрание на Обединети нации вечерва со мнозинство гласови усвои резолуција со која се повикува на итно хуманитарно примирје во Појасот Газа. Во резолуцијата, на...

ОН го обвинуваат Израел за воени злосторства со „колективно казнување“ на...

0
Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации го обвини Израел дека извршил воени злосторства со опсадата и блокадата на Појасот Газа. „Колективното казнување е воено...

Пет водечки агенции при ОН повикуваат на хуманитарен прекин на огнот...

0
Пет водечки агенции на Обединетите нации повикуваа на хуманитарен прекин на огнот во Газа, предупредувајќи дека бројот на загинати наскоро би можел да „се...

ОН: Има докази за воени злосторства од двете страни

0
Комисијата на Обединетите нации, која го следи конфликтот меѓу Израел и палестинскиот Хамас, објави дека веќе има „јасни докази“ за воени злосторства извршени од...