Таг: НАТО

Германскa телевизија објавила „вонредна вест“: Русија нападна!

0
„Русија нападна балтичка земја, НАТО е на пат да возврати“, се зборовите кои ги оставиле подзинати германските гледачи кога викендов им била соопштена „веста“...

Учениците пишуваат состави за НАТО

0
Денеска, на 29 март, завршува конкурсот на Министерството за одбрана за средношколци, за есеј на темата „НАТО и јас“. Средношколците со трите најдобри есеи ќе...

Поранешен француски мајор: Американците сакаа да ја бомбардираат Србија по секоја...

0
Поранешниот француски мајор Пјер-Анри Бинел изјавил дека Американците сакале да ја бомбардираат тогаш СР Југославија по секоја цена. Како шеф на кабинетот на францускиот претставник во...

Столтенберг: НАТО не сака нова Студена војна, но…

0
Генералниот секретар на НАТО - Јенс Столтенберг, денеска е во посета на Софија по повод 15-годишнината од влезот на Бугарија во Алијансата. По разговорот со...

Денеска се потпишува протоколот за пристапување, Македонија го добива своето место...

0
Денеска, во седиштето на НАТО во Брисел, со почеток во 11 часот, Македонија и 29-те членки на Алијансата ќе го потпишат протоколот за членство...

Столтенберг жали за војската на Косово, среќен е што Македонија ќе...

0
Генералниот секретар на НАТО - Јенс Столтенберг, изјави дека жали поради одлуката на косовскиот парламент да ги изгласа законите кои овозможија трансформација на Косовските...

Русија нема да стави вето на „Северна“, но ќе преземе контрамерки...

0
Русија нема ништо против Преспанскиот договор или било кое ново име на Македонија, но има против членството на Македонија во НАТО, изјавил рускиот амбасадор во...

Саливан: Русија ќе направи сé што може за да го поткопа...

0
Во посета на Македонија денеска е заменик-државниот секретар на САД - Џон Саливан. Саливан е највисокиот  функционер на Стејт департментот кој од 2001 година доаѓа во...

BBC: Косово – миленичето на Западот, сериозно застранува од патот кон...

0
Ако Косово останува посветено на својот евро-атлантски пат, тогаш во последниве недели драматично застрани од пистата, пишува Гај Делуни, балкански кореспондент за BBC. Прво ја...

Лавров: САД и ЕУ грубо се мешаат во внатрешните работи на...

0
Во интервјуто за грчкиот „Ефемерида тон синдактон“, објавено денеска, рускиот министер за надворешни работи - Сергеј Лавров, ситуацијата на Балканот ја оценува како „загрижувачка“. „Гледаме...

Столтенберг: НАТО е подготвен да го потпише пристапниот протокол, се чека...

0
Пред почетокот на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО членките, на кој ќе се дискутира за големите безбедносните предизвици, но и за...

Столтенберг ја критикуваше идејата на Макрон за заедничка европска војска, за...

0
Генералниот секретар на НАТО - Јенс Столтенберг, во екот на расправата за формирање „европска војска“, предупреди дека европската одбрана не смее да се засилува...

Американски војници го „ослободија“ Исланд од пиво

0
Голем број од баровите во центарот на Рејкјавик изминатиов викенд останале без пиво, откако биле посетени од американските маринци и морнари кои учествуваат во...

91,37% „за“, 5,64% „против“ на референдумот

0
Од ДИК известуваат дека се обработени 97% од гласовите од кои 91,37% се изјасниле „за“, а 5,64% „против“. Неважечки биле 2,99 проценти. На гласање излегле вкупно...

Столтенберг тврди: Русија сака да го попречи влезот на Македонија во...

0
Генералниот секретат на НАТО, Јенс Столтенберг, обвинува дека Русија се обидува да го попречи членството на Македонија во НАТО. – Русија се обидува да го...