Таг: МНР

МВР дематира дека во возило на МНР управувано од вработен во...

0
Во врска со наводите изнесени во дел од средствата за јавно информирање околу некаков случај во кој возач вработен во Министерството за надворешни работи...

МНР ги отфрла „шпекулациите“ на Павле Трајанов за тоа како била...

0
Соопштение на Министерството за надворешни работи Дозволете да ги отфрлиме шпекулации на Претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, изнесени во емисијата „Само вистина“, за начинот...

МНР: Задржувањето на евроатлантскиот курс е основен стратешки интерес и гарант...

0
Македонското Министерство за надворешни работи утрово соопшти дека ја потврдува „цврстата определба на земјата кон недвојбено почитување на уставните одредби и на сите меѓународно...

По интервенцијата на МНР корегирана е придавката „северномакедонски“ на вебот на...

0
Министерството за надворешни работи соопшти дека реагирало до Европскиот парламент за употребата на придавката „северномакедонски“ и дека грешката е веќе отстранета од веб страницата...

Османи – Велч: Резолуцијата на Сенатот на САД потврда дека членството...

0
Министерот за надворешни работи во техничката Влада Бујар Османи денеска остварил телефонски разговор со американскиот сенатор Питер Велч, кој ја предложи Резолуцијата за поддршка...

Османи: Изјавата на Тошковски за ставот на Брисел за старите пасоши...

0
Земјите членки на Европската унија самостојно одлучуваат по однос на тоа како ќе се однесуваат за валидноста на патните исправи. Главно граѓаните немаат поголеми...

Османи во посета на Генералниот конзулат во Венеција: Кризата со зголемените...

0
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, вчера го посетил Генералниот конзулат на земјава во Венеција, каде што е направена дополнителна реорганизација на работата со цел...

МНР за скандалот со Мемеди: Нотата до италијанското МНР веднаш е...

0
Ниту едно дипломатско-конзуларно претставништво на земјава нема добиено инструкција да доставува ноти за предметната тема до земјите на акредитација, велат од МНР откако пратеникот Антонио Милошоски...

МНР: Има доволно патни листови во дипломатско-конзуларните претставништа, издавањето е без...

0
Министерството за надворешни работи попладнево информира дека во нашите дипломатско-конзуларни претставништва има доволно патни листови со кои граѓаните можат да се вратат во земјава...

Османи: Се разгледува опцијата за рефундација на граѓаните чии пасоши се...

0
Министерот за надворешни работи Бујар Османи посочи дека од 12 февруари патните документи со старото име нема да важат. За граѓаните кои треба да...

Упатувањето на Синани за конзул во Њујорк е согласно закон, реакцијата...

0
Шефот на дипломатијата Бујар Османи смета дека нема ништо спорно и оти е согласно законот упатувањето на Мухаби Синани за генерален конзул во Њујорк....

МНР: Реагиравме за неистакнувањето на македонското знаме на „Австралија Опен“, се...

0
„По добиените информации за пропустот поврзан со истакнувањето на официјалното знаме на Република Северна Македонија на тенискиот турнир 'Австралија Опен', Министерството за надворешни работи,...

Левица: Османи да се одважи да реагира за иредентистички пораки со...

0
„Претседавачот во заминување на ОБСЕ Бујар Османи, да се одважи на иредентистичките пораки испратени од Косово, по повод прославата на формирањето на КБС (Косовските...

Реакција од здружението „Лесја Украинка“ за посетата на Лавров на самитот...

0
Здружението на Украинци во Република Северна Македонија „Лесја Украинка“ протестира во врска со најавената посета на земјата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј...

Украина и балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во...

0
Естонија, Летонија и Литванија соопштија дека ќе го бојкотираат Министерскиот совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје, доколку присуствува...