Таг: Малави

Исчезна воен хеликоптер со потпретседателот на Малави и уште девет патници

0
Јавноста во Малави стравува дека потпретседателот на земјата Саулос Чилима можеби загинал кога неговиот хеликоптер принудно слетал во шумата Чикангава и не слетал на...

Во меѓувреме, во Малави ловат и убиваат вампири

0
Во Малави владее масовна хистерија. Барем 9 наводни вампири се брутално убиени од септември наваму. Еден бил жив запален. После испаднало дека е епилептичар, а не вампир.

Албинизам во Африка: Ги ловат, ги убиваат и ги продаваат „на...

0
Да си албино во дел од африканските земји воопшто не е лесно. Таму постои долга традиција луѓето со недостаток на пигмент да бидат навредувани,...