Таг: ЛГБТИ

Грција ги легализираше истополовите бракови

0
Со 176 гласа „за“ од пратениците на владејачката Нова демократија и опозициските СИРИЗА, ПАСОК, Нова левица и Курс на слобода, грчкиот Парламент кратко пред...

Папа Франциск: Лицемерно е да се биде шокиран од одобрувањето на...

0
Папата Франциск денеска изјави дека е „лицемерно да се биде шокиран“ од неодамнешната одлука на Католичката црква која одобри благослов за истополовите парови. -Никој не...

Ватикан одобри свештениците да благословуваат истополови парови

0
Ватикан, во историска одлука одобрена од папата Франциск, денеска објави дека римокатоличките свештеници ќе можат да вршат обреди на благослов за истополовите парови, под...

Светска банка: Економското вклучување на ЛГБТИ луѓето ќе го зголеми БДП...

0
Светската банка денеска соопшти дека политиките насочени кон зајакнување на социјалното вклучување на лезбејките, хомосексуалците, бисексуалците, трансродовите и интерсексуалните (ЛГБТИ) луѓе би можеле да...

Ципрас со ветување до ЛГБТИ заедницата: Институционализирање на бракот за сите...

0
Официјализирање на бракот за сите парови, без разлика на полот и правото да имаат деца, доколку СИРИЗА дојде на власт, најави лидерот на партијата...

ЛГБТК+ активистки осудени на смрт во Иран

0
Техеран, 5 септември 2022 (МИА) – Две активистки за права на ЛГБТК+ лицата се осудени на смрт во Иран под обвинение за промовирање хомосексуалност,...

Група европратеници ги повикаа Вучиќ и Брнабиќ да овозможат одржување на...

0
Брисел, 31 август 2022 година (МИА) – Околу 150 пратеници на Европскиот парламент (ЕП) денеска ги повикаа српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерката Ана...

По вчерашниот напад во „Дамар“, нови закани на интернет

0
По вчерашниот напад врз кафе барот Дамар, каде што ЛГБТИ Центарот за поддршка одбележуваше две години од своето постоење, се појавија повици за насилство...