Таг: ПП Левица

Левица: Лоби групите директно ја поткопуваат демократијата и ја стимулираат корупцијата

0
Пред неколку дена со одлука на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) Друштвото за услуги „Прима Инкасо ДООЕЛ“ од Штип стана првата лоби-организација...

Левица: Изјавите на амбасадорката Агелер претставуваат мешање во внатрешните работи на...

0
Третирањето на Македонија како субјект поданички подреден на западниот неоимперијализам предводен од САД, домашните политички вазали го позиционираа како норма на поведение. Неретко слушаме...

Левица: Владата да ги оспори пописните резултати и да спречи бугаризација...

0
Бугаризацијата на Македонците во повеќе општини во Албанија, како дел од заедничките цели на Софиската и Tиранската платформа, на пописот во соседна Албанија, Еди...

Мециновиќ: ДПМНЕ го посакува СДС во опозиција, а се плаши од...

0
На ВМРО-ДПМНЕ најмногу ќе им одговара СДСМ како најизразена опозиција затоа што си ги имаат договорите, истакна пратеникот од Левица, Амар Мециновиќ, во емисијата...

Левица со кривична пријава против Африм Гаши поради неодземањето на мандатот...

0
Пратениците на Левица поднесоа заедничка кривична пријава против претседателот на Собранието на Република Македонија – Африм Гаши, заради основано сомневање за сторено кривично дело...

Левица: Шест години Преспански договор – сè подалеку од ЕУ, сè...

0
Со Преспанскиот договор, владејачките елити од двете страни на границата, поддржани од европските бирократи, директно го прекршија цивилизациското право на самоопределување на македонскиот народ! Наметнатото...

Левица: Африм Гаши одби амандман затоа што не пишува „Северна“

0
Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН - Африм Гаши, одби амандман од пратеник...

Левица: „Мајскиот договор“ е противуставен

0
Врската помеѓу ДПМНЕ и ДУИ никогаш не била прекината! Таа повторно излезе на површина откако доцна во ноќта зад затворени врати од јавноста, пратениците...

Левица „прифаќа“ реорганизација на министерствата, но со услов да се изгласа...

0
Левица соопшти дека дава условна поддршка за предложените измени на Законот за организација и работа на органите на државната управа со кои ќе се...

Левица бара да се констатира престанок на мандатот на пратеникот Талат...

0
Пратеничката група на Левица денеска до претседателот на Собранието поднела официјално писмено Барање за констатирање престанок на мандатот на пратеникот Талат Џафери од ДУИ...

Левица: Само шесте пратеника на Левица гласаа против Африм Гаши

0
„На денешната Собраниска седница, пратениците од Левица понудија бланко - поддршка за ДПМНЕ да НЕ изгласа претседател на Собранието којшто изминативе години промовира балистички...

Африм Гаши избран за претседател на Собранието

0
Со 76 гласа „за“ и шест „против“ Африм Гаши е избран за претседател на Собранието. Со неговиот избор и давањето на свечената заклетва заврши...

Апасиев: Левица нема да поддржи Албанец да биде претседател на Собранието

0
Пратениците на Левица нема да го поддржат Африм Гаши од Алтернатива да биде претседател на Собранието. Лидерот на партијата Димитар Апасиев пред почетокот на...

Апасиев: Левица ќе биде деконструктивна опозиција

0
​​​​​ За пасокизацијата на СДС и за тоа каква опозиција ќе биде Левица, зборуваше претседателот Димитар Апасиев при гостувањето во ,,Слободен печат". - Ние ќе бидеме...

Левица: Црква изградена во 1874-та година настрада од минирањата на „Бехтел...

0
Црквата ,,Св. Димитрија” во селото Ореовец (прилепско), која е гробиштен храм изграден во 1874 година, претрпе огромни штети по извршено минирање од страна на...