Таг: кинотека

Програмата на Кинотеката во јули со фокус на македонскиот игран филм

0
Кинотеката на Северна Македонија соопшти дека во месец јули ќе бидат прикажани остварувања од нашата национална кинематографија, со постар, но и со понов датум на реализација. Како...

Проекција на кратки видео арт филмови, од проектот Фемина во Кинотека...

0
Во петок на 28 јуни во 20 часот во Кинотека на Македонија, ќе има проекција на кратки видео арт филмови, дел од проектот...

„Д Хип- Бреинсторм“ на Јане Алтипармаков во Кинотека на Македонија

0
Денес во 20.15 часот, во Кинотека на Македонија, концептуално се прикажува филмот Д Хип- бреинсторм во режија на познатиот музички документарист и филмски критичар...

Кинотека во рамки на проектот Сезона на филмски класици ќе го...

0
Кинотека соопшти дека оваа година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ, во рамки на проектот „Сезона на филмски класици“ кој е...

„Буре барут“во Кинотека на Македонија

0
Вечерва во Кинотека на Македонија ќе биде изведена проекција на филмот„Буре барут“. Филмот е снимен според популарната драма на Дуковски, „Буре барут“ е...

Ревија филмови на Митко Панов во Кинотека

0
Кинотеката организира ревија филмови на режисерот, сценарист и продуцент Митко Панов на 9, 10 и 11 декември во кинотечната сала. Филмофилите ќе имаат можност...

Mексиканска кинематографија Кинотека на Македонија

0
Мексиканската е една од најплодните филмски индустрии во Латинска Америка. Серијата неодамнешни оскаровски победи на режисери како Алфонсо Куарон и Алехандро Гонзалес Ињариту, високо...

„Приказни од Стокхолм“ во Кинотека

0
Амбасадата на Шведска во соработка со Кинотека на Македонија, на 27 јануари 2016 година, во 20 часот, премиерно ќе го прикаже шведскиот филм „Приказни...

Недела на јапонски филмови во Кинотека

0
Филмскиот циклус „Недела на современ јапонски филм 2015“ од утре до сабота ќе се прикажува во Кинотеката на Македонија. Сите филмофили и љубители на...

Францускиот документарец „Вавилонски двор“ вечерва во Кинотека

0
Во организација на Францускиот институт во Скопје, вечерва (10 ноември) во Кинотеката на Македонија ќе се одржи проекција на документарниот филм „Вавилонски двор“ на...

Недела на шпански филм (Програма)

0
Овој четврток (15 Октомври) почнува „Неделата на шпански филм“ која ќе се оддржува во Кинотеката на Македонија, а ќе трае до 21 Октомври. Станува збор...

Промоција на реставрирани филмови од Столе Попов

0
На 27 октомври, Меѓународниот ден за заштита на адуиовизуелното наследство, Кинотеката на Македонија ќе промовира ДВД едиција со 7 реставрирани филмови од македонскиот режисер...

Скопје доби “нова” Кинотека

0
Скопје со нова киносала, видеотека и специјализирана книжарница за филмови, книги и списанија за филм, како и постојана поставка за историјата на филмот во светот...