Таг: христијан мицкоски

Муцунски: Според нашето толкување, не го прекршуваме Преспанскиот договор

0
Темата за Преспанскиот договор многу малку се отвораше на Самитот на НАТО во Вашингтон. Во рамките на НАТО контекстот, би рекол дека скоро и...

Мицкоски: Транзитот на гас низ Македонија е во корист на Европа...

0
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Христијан Мицкоски денеска во своето обраќање на Самитот на европската политичка заедница, кој се одржа во Лондон,...

Средба Мицкоски – Орбан: Добрите билатерални односи помеѓу двете земји ќе...

0
Премиерот Христијан Мицкоски на маргините на Самитот на Европската политичка заедница во Лондон се сретнал со унгарскиот премиер Виктор Орбан, при што разговарале за...

Во Лондон Мицкоски на кратка средба со Зеленски

0
Денеска во рамки на Самитот на Европската Политичка Заедница во Лондон остварив кратка средба и разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, објави премиерот...

Мицкоски утре активно ќе се вклучи во настаните на Самитот на...

0
Деновиве сме дел од Самитот на Европската политичка заедница. Тука сме заедно со потпретседателот на Владата, Изет Меџити и министерката за енергетика, рударство и...

Мицкоски: Состојбата е алармантна, направиле Буџет за шест месеци и се...

0
Премиерот Христијан Мицкоски вели дека состојбата со Буџетот е алармантна и дека недостигаат пари за што истражните органи ќе имаат многу работа во следниот...

ДКСК оформила предмет за патувањето на синот на Мицкоски во САД

0
Државната комисија за спречување на коруцијата (ДКСК) оформила предмет по допрен глас за патувањето на синот на премиерот Христијан Мицкоски во Вашингтон. Претседателката на ДКСК...

Мицкоски за Филипче и заемот од Унгарија: Додека сум јас премиер,...

0
Сега гледам дека таму се натпреваруваат кој да биде појак и пожесток во плукањето кон мене и кон Владата од претендентите и од новизбраниот...

Нема да вршиме политички притисок, судиите да го испорачаат тоа за...

0
Одлуките кои што се носат во Судскиот совет и во Советот на јавни обвинители се одлуки на лицата кои што се дел од тие...

Мицкоски: Рамката со Унгарија е отворена, но сега се потребни 500...

0
Половина од 500-те милиони евра кои земјава ги договори со Унгарија, ќе бидат за општините, а половина за бизнисот, рече денеска премиерот Христијан Мицкоски....

Мицкоски: Посетата на Вашингтон беше исклучително успешна, соговорниците имаа можност да...

0
Премиерот Христијан Мицкоски денеска одговорајќи на новинарско прашање во врска со посетата на Вашингтон посочи дека станува збор за исклучително успешна посета со интензивна...

Агелер: САД се тука да ја поддржат земјата, а не да...

0
САД се најважниот стратешки партнер на Северна Македонија и нивната цел е да ја поддржат, а не да се мешаат во внатрешните работи на...

Самитот на НАТО беше голем дипломатски дебакл за нашата делегација, вели...

0
Самитот на НАТО беше еден голем дипломатски дебакл, вели претседателот на СДСМ, Венко Филипче, во изјава за Дојче Веле. -Нашата делегација немаше средба на виско...

САД: Ќе работиме со Северна Македонија и Грција да го одржaт...

0
САД ќе работат со Северна Македонија и Грција да ги одржат придобивките од Договорот од Преспа, соопштиле од Стејт департментот за Гласот на Америка...

Средба Мицкоски – Орбан: Договорен заем од 500 милиони евра и...

0
Македонскиот премиер Христијан Мицкоски денеска во Вашингтон, САД,  имал средба со премиерот на Унгарија Виктор Орбан со кој договориле во иднина да воспостават специјална...