Таг: грција

Грција „ќе пие кафе“ на гласањето за членство на Косово во...

0
Грција ќе апстинира од гласањето, односно нема да го поддржи барањето на Косово за членство во Советот на Европа од политички причини, истакна шефот...

Маринакис: За помалку од една седмица 472 шумски пожари во Грција

0
Минатата седмица цивилната заштита и противпожарната служба се соочија со стотици пожари низ целата земја, иако сме на средина на пролетта. Јасно е дека...

Преминот Евзони блокиран од грчките земјоделци, ограничен протокот на патници и...

0
Од 18 часот вечерва граничниот премин Евзони за влез во Грција е блокиран од грчките земјоделци и на секој половина час по десет минути...

Грција ги легализираше истополовите бракови

0
Со 176 гласа „за“ од пратениците на владејачката Нова демократија и опозициските СИРИЗА, ПАСОК, Нова левица и Курс на слобода, грчкиот Парламент кратко пред...

Грција не планира да испрати С-300 во Украина

0
Портпаролот на грчката Влада Павлос Маринакис категорично ги демантираше натписите во медиумите дека Грција планира во Украина да испрати противвоздушни ракетни системи С-300, јави...

Грција: Преку фотографии од лускузна свадба објавени на социјалните мрежи, откриени...

0
Со помош на специјален софтвер за скенирање на социјалните мрежи и со употреба на алгоритам за идентификација, Управата за јавни приходи на Грција (ААДЕ),...

Над половина милион евра казна за компанија за млеко и млечни...

0
Министерството за развој на Грција изрече парична казна од 561.000 евра за компанија за млеко и млечни производи, за профитерство, а меѓу другото и...

Гостите во туристичките објекти во Грција ќе плаќаат „такса за отпорност...

0
Таксата за престој во туристичките објекти, од 1 јануари, Грција ја замени со нова такса, за отпорност на климатската криза во висина од 50...

Со писмена изјава до КОРЕПЕР Грција го поставила случајот со Белерис...

0
Преку писмена изјава доставена на седницата на Комитетот на постојаните претставници на владите на земјите членки во Европската Унија (КОРЕПЕР), Грција бара Албанија да...

Извори во Советот на ЕУ: Албанија да покаже креативност за да...

0
Минатата недела земјава доби покана од ЕУ за подготовка на патоказите за владеење на правото и за реформа на јавната администрација за отворање на...

Пападопулу: Европската перспектива на Украина и Молдавија да не биде на...

0
Грчката поддршка за ЕУ перспективата на Западен Балкан, ја повтори заменик-министерката за надворешни работи на Грција Александра Пападопулу, говорејќи на конференцијата „Циклус идеи“ и...

Европратеник од СИРИЗА ја напушти еврогрупата на грчката партија

0
Европратеникот Стелиос Кулоглу ја напушти еврогрупата на СИРИЗА и преку отворено писмо до партискиот лидер, обвинува за недостиг на сериозност во грчката опозициска партија,...

Се урна хеликоптер во северниот дел на грчкиот остров Евија

0
Приватен хеликоптер, според првичните неофицијални информации, претпладнево се урна во морето во северниот дел на грчкиот остров Евија, подрачјето што од вчера е зафатено...

Друштвото на Грците „Омонија“ обвини за неправилности во пописот во Албанија

0
Демократскиот сојуз на грчкото етничко малцинство во Албанија „Омонија“ обвини, како што наведува, за прекршувањето на правата на малцинствата од страна на попишувачите во...

Демарш од Грција до НАТО за честитка до Турција

0
Поради твит со честитки до Турција за „Денот на победата“, објавен од копнените сили на НАТО во Измир, официјална Атина испратила писмен демарш до...