Таг: Гордана Силјановска-Давкова

Сиљановска Давкова: Секогаш инсистирам на најниската можна варијанта за службени патувања

0
Секогаш инсистирам на најниската можна варијанта. Не сум љубителка на патувања со авиони, но, јас морав денеска да бидам тука, а како што знаете,...

Добрососедските односи се градат со добра желба, дијалог и меѓусебна почит,...

0
Добрососедските односи се градат со добра желба, дијалог и меѓусебна почит, само така се возможни прифатливи и одржливи решенија, порача претседателката Гордана Сиљановска Давкова...

Сиљановска Давкова: На регионот не му е потребна гола ЕУ-реторика, туку...

0
Имаме заедничка одговорност да придонесеме за зачувување на мирот во Европа, градејќи демократски, безбеден и просперитетен континент, истакна претседателката Гордана Сиљановска Давкова во обраќањето...

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска од Берлин, на маргините на конференцијата за обнова на Украина, порача дека на Европа и е потребен нов Маршалов...

Сиљановска Давкова се обрати на главниот панел на конференцијата за обнова...

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска се обрати на главниот панел на конференцијата за обнова на Украина, што се одржува во Берлин, Сојузна Република Германија. Како...

Сиљановска Давкова му го додели мандатот на Мицкоски за состав на...

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска му го додели мандатот за формирање Влада на претседателот на ВМРО - ДПМНЕ Христијан Мицкоски, чија партија на парламентарните...

Мораме да тргнеме со суштински и сериозни реформи, излез немаме бидејќи...

0
Мораме да тргнеме со суштински и сериозни реформи, излез немаме бидејќи сега не е само критериум хармонизацијата, туку и имплементацијата. Мислам дека треба и...

Сиљановска Давкова: ЕУ е единство на различности, заслужуваме да бидеме почитувани...

0
Европската Унија е единство на различности, а ние како мала земја заслужуваме да бидеме почитувани како и сите останати што подразбира дека и за...

Сиљановска Давкова: Преспанскиот договор има механизми, заканите на Мицотакис не се...

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова одбива да ги коментира секојдневните закани од грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за можно вето за европските интеграции на земјава поради,...

Сиљановска Давкова за ДУИ и за наводната „мајоризација“: Логично е некогаш...

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова не ја исклучува можноста пред завршувањето на последниот рок да го додели мандатот за состав на новата влада и вели...

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со францускиот амбасадор Сирил Бомгартнер

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Француската Република, Сирил Бомгартнер. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете...

Давкова вели дека го почитува Преспанскиот договор, преку непосредни разговори ќе...

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска од Охрид посочи дека го почитува Преспанскиот договор, како и оти, „за разлика од други“, го почитува меѓународното право....

Сиљановска-Давкова идната недела ќе го додели мандатот за состав на новата...

0
Претседателката на државата Гордана Сиљановска-Давкова идната недела ќе го додели мандатот за состав на новата влада. Од Кабинетот на претседателката за МИА ја потврдија...

Костадиновска-Стојчевска со претставка против Гаши за недавање заклетва на македонски јазик:...

0
Пратеничката на СДСМ и министерка за култура во заминување Бисера Костадиновска-Стојчевска соопшти дека веќе поднела претставка до Секторот за инспекција при Министерството за култура...

Сиљановска Давкова: Ќе го почитувам Преспанскиот договор, но го задржувам правото...

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска повтори дека таа ќе го почитува Преспанскиот договор, но ќе го задржи правото некогаш да ја употребува придавката или...