Таг: геноцид во Сребреница

Вулин пак со навреди до Македонците: „Имате убав јазик, побарајте во...

0
„Големите сили ве фалат кога ги слушате и ги повредувате Србите, но кога шумите ќе почнат да горат, Србија е прва што ќе помогне“,...

Кренар Лога со поддршка за исламската молитва во македонското Собрание за...

0
Полемиките околу верската симболика во јавните простори и државните институции се чувствителна и важна тема. Кога државата презема чекори за интегрирање на верски симболи...

СДСМ: Африм Гаши ја наруши секуларноста на државата, тоа е непочитување...

0
На верските обреди не им е местото во македонското Собрание ниту во било која државна институција. Претседателот на Собранието Африм Гаши, инаку коалициски партнер на...

Вучиќ: Изложени сме на навреди и најдиректни закани, целта е уништување...

0
Се обидуваат да ја испровоцираат Србија да направи нешто за што би требало да интервенира НАТО, вчера имаше недвосмислен повик за конфликт, а десетпати...

Во Собранието одбележан Меѓународниот ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

0
Во Собранието денеска беше одбележан 11 јули - Меѓународниот ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница. Учесниците апелираат до Владата, согласно Резолуцијата на ОН,...

Борел и Вархеји: Геноцидот во Сребреница е еден од најмрачните моменти...

0
Геноцидот во Сребреница од пред 29 години е еден од најмрачните моменти во модерната европска историја и наша должност е да го почитуваме споменот...

Стано: Во ЕУ нема место за оние што го доведуваат во...

0
Ставот на ЕУ во однос на случувањата во Сребреница во 1995 година е јасен и повторуван секоја година дека во Унијата нема место за...

Реакции во Србија по усвојувањето на Резолуцијта за геноцид во Сребреница

0
Граѓаните на Србија имаа можност преку јавните ТВ сервиси и порталите директно да ја следат седницата на ГС на ОН на која беше изгласана...

Генералното собрание на ОН усвои резолуција за Денот на сеќавање на...

0
Генералното собрание на ОН денеска усвои резолуција со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница и се...

Во Србија напладне ќе бијат камбаните во сите храмови, поставени и...

0
Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа за резолуцијата со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница...

Вучиќ ги повика сите членки на ГС на ОН да не...

0
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска на панел дискусија во седиштето на ОН во Њујорк, каде што зборуваа жртвите и сведоците на војната во Босна...

Ѓуриќ: Резолуцијата на ОН за Сребреница ќе предизвика дополнителни поделби на...

0
Министерот за надворешни работи на Србија Марко Ѓуриќ за Политико посочи дека усвојувањето на Резолуцијата на Генералното собрание (ГС) на Обединетите нации за Сребреница...

Британска министерка: Геноцидот во Сребреница е правно утврдена а не политичка...

0
Британската министерка за европски прашања Нус Гани денеска во Белград изјави дека геноцидот во Сребреница е правно заснована, а не политичка одлука и дека...

Вучиќ: Не очекувавме дека некои земји ќе ни забијат нож во...

0
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Њујорк изјави дека Србија добила информација за тоа кој ќе гласа за резолуцијата за геноцид во Сребреница и...

Конечниот предлог за Резолуцијата за Сребреница испратен до ОН

0
Амбасадорот на БиХ во ОН, Златко Лагумџија, изјави дека „по неколку рунди инклузивни консултации, конечната нацрт-резолуција“ за Сребреница била испратена до претседателот на Генералното...