Таг: Дмитриј Песков

Песков: Обезбедувањето западно оружје за Украина за напади врз Русија ќе...

0
Кремљ денеска предупреди дека обезбедувањето западно оружје за Украина “ за напади на руска територија „не може да остане без последици. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј...

Песков: Нема да има „имунитет“ за француските инструктори во Украина

0
Официјален Кремљ потврди дека руските сили ќе ги таргетираат француските инструктори во Украина, како и сите други непријателски војници или инструктори. -Ниту еден инструктор вклучен...

Песков: Русија го поздравува интересот на Турција за БРИКС

0
Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека Русија го поздравува интересот на Турција за БРИКС. -Се разбира, го поздравуваме овој зголемен интерес за БРИКС...

Песков: НАТО не се приближува, туку веќе е во директен конфликт...

0
НАТО веќе е во директен конфликт со Русија и Алијансата со својата воена реторика ја зголемува ескалацијата на конфликтот во Украина, изјави денеска портпаролот...

Песков: Американската помош за Украина нема да ја промени ситуацијата на...

0
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека новата американска помош за Украина нема да промени ништо на бојното поле. - Тоа на никаков начин...

Кремљ: Секакви мировни преговори за Украина без учество на Русија се...

0
Организирањето на каков било глобален мировен самит за Украина што ја исклучува Русија е едноставно „апсурдно“ и нема да биде успешно, изјави портпаролот на...

Кремљ не сака да коментира за вмешаноста на терористичката ИД, ниту...

0
Кремљ денеска одби да го коментира тврдењето на џихадистичката терористичка група „Исламска држава“ (ИД) која презеде одговорност за нападот во близина на Москва, во...

„Специјалната операција“ стана „војна“ со Украина, призна Песков

0
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека Русија е „во војна“ со Украина. Тој досега инсистираше дека Русија води „специјална операција“ во Украина. Се најдовме...

Песков: Германија очигледно подготвува напад врз Русија

0
Портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков денеска изјави дека според неодамна објавена аудио снимка, очигледно е дека Германија подготвува напад на руска територија и праша...

Песков: Ако НАТО испрати војници во Украина директниот судир нема да...

0
Појавувањето на војници на НАТО на територијата на Украина ќе доведе до директен конфликт со Руската Федерација и ескалација на ситуацијата, изјави денеска портпаролот...

Песков: Русија ќе бара појаснување од Ерменија откако објави дека го...

0
Русија денеска објави дека планира да побара појаснување од Ерменија, откако нејзиниот премиер Никол Пашинјан во вчерашното интервју изјави дека Ереван го замрзнал своето...

Бајден го нарече Путин „луд кучкин син“, Кремљ му врати дека...

0
Американскиот претседател Џо Бајден го нарече рускиот претседател Владимир Путин „луд кучкин син“ во синоќешниот говор на собирање средства за неговата кампања. Бајден зборуваше за...

Песков: Промената на командата на украинската армија нема да влијае на...

0
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави денеска за новинарите дека промената на командата на Вооружените сили на Украина нема да влијае на „специјалната воена...

Песков: САД сакаат да го префрлат товарот на помошта за Украина...

0
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека Западот се обидува да ја демонизира Русија за да ја направи да изгледа како непријател. Според портпаролот...

Песков: Разговор во Давос за мир во Украина без Русија нема...

0
Нема смисла да се разговара за мир во Украина без Русија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи ја средбата во рамки на 54-от...