Таг: ДКСК / Антикорупциска

Само шест пратеници од новиот парламентарен состав не поднеле изјава за...

0
Заклучно со денеска, имајќи предвид дека истече рокот за пријавување на имотот од актуелниот пратенички состав, само 5 проценти од пратениците, односно шест пратеници...

ДКСК оформила предмет за патувањето на синот на Мицкоски во САД

0
Државната комисија за спречување на коруцијата (ДКСК) оформила предмет по допрен глас за патувањето на синот на премиерот Христијан Мицкоски во Вашингтон. Претседателката на ДКСК...

ДКСК оформила предмети за заменик директорката во Агенцијата за разузнавање и...

0
Претседателката на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК), Татјана Димитровска соопшти дека Комисијата оформила предмети по добиена претставка за назначувањето на заменик директорката...

За ДКСК разрешувањата на директорите на Токсикологија и Кардиохирургија се незаконски,...

0
Антикорупциска комисија ги прифати пријавите дека се неосновани разрешувањата на медицинскиот директор на Токсикологија и на директорот на државната Кардиохирургија од страна на министерот...

ДКСК потврди за МИА дека отвориле предмет за проверка на имот...

0
Државната комисија за спречува на корупцијата (ДКСК) за МИА потврди дека по сопствена иницијатива отвориле предмет за проверка на податоците за имотна состојба и...

ДКСК покренува иницијатива за утврдување одговорност за директорката и Управниот одбор...

0
Антикорупциската комисија денеска информира дека покренува иницијатива до сите надлежни институции за утврдување на одговорност за директорката и Управниот одбор на Академијата за судии...

ДКСК повторно одлучи во корист на Силјановска – Давкова, АСЈО треба...

0
Државната комисија за спречување на корупцијата попладнево донесе одлука со која и предлага на Академијата за судии и јавни обвинители да ја стави во...

Академијата за судии и јавни обвинители поднесе тужба пред Управен суд...

0
Академијата за судии и јавни обвинители поднесе тужба пред Управен суд по одлуката на Државната комисија за спречување на корупцијата дека Академијата со конкурсот...

Петровска ја поздрави одлуката на Антикорупциска да отвори предмет за хеликоптерите,...

0
Министерката за одбрана Славјанка Петровска ја поздравува одлуката на Антикорупциската комисија која отвори предмет за набавката на хеликоптерите, напоменувајќи дека нема ништо спорно во...

Гир: Слабата имплементација на препораките на Антикорупциска е многу разочарувачка

0
Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска порача дека загрижува слабата имплементација на препораките на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Тој потенцираше дека сите препораки...

Антикорупциска ќе достави предмет до ОЈО против екс градоначалникот на Аеродром...

0
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска на 100. седница донесе одлука да достави предмет до Основното јавно обвинителство, како и до Финансиска...

ДКСК: Од 56 иницијативи за покренување постапка за крвично гонење ниту...

0
Државната комисија за спречување на корупцијата за време на петгодишниот мандат оформила вкупно 2872 предмети од кои 2788 биле по пријави од областа на...

ДКСК ја проширува иницијативата до ОЈО ГОКК за сомнежи за несовесно...

0
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) утврдила состојби од кои произлегуваат сомнежи за несовесно работење, искористување и злоупотреба на службена положба и овластување...

ДКСК ќе објави список на институциии и функционери кои плаќале казна...

0
Претседателка на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) Билјана Ивановска информира дека  функционира софтверот за електронско поднесување на анкетните листови и во таа...

Антикорупциска ќе ја информира Владата дека УО на ФЗО цела година...

0
Антикорупциската комисија ќе ја информира Владата дека претседателот, заменикот и членовите на Управниот одбор на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) не постапиле по нејзин...