Таг: Џо Бајден

Вкупно 11 држави го тужат Бајден поради наредбата за вакцинација

0
Вашингтон, 5 ноември 2021 (МИА) – Единаесет американски држави поднесоа тужба против наредбата на американскиот претседател Џозеф Бајден, според која десетици милиони луѓе во...

Во САД стапи во сила наредбата на Бајден за вакцинација, предвидени...

0
Вашингтон, 4 ноември 2021 (МИА) – Во САД од денеска е во сила наредбата на претседателот Џозеф Бајден, согласно која десетици милиони луѓе во...

Бајден: САД ќе го заштитат Тајван доколку Кина го нападне

0
Вашингтон, 22 октомври 2021 (МИА) – САД ќе го заштитат Тајван доколку Кина го нападне, изјави американскиот претседател Џо Бајден. На прашањето дали САД...

Бајден: Невакцинираните Американци се закана за економијата

0
Вашингтон, 8 октомври 2021 (МИА) – Невакцинираните Американци се закана за економијата, изјави американскиот претседател Џо Бајден, нагласувајќи дека не постои друг начин за...

Бајден: Проширувањето на ЕУ да продолжи, вклучувајќи ја и Северна Македонија

0
Претседателот на Соединетите Американски Држави - Џозеф Бајден, вчера зборувал телефонски со претседателката на Европската комисија - Урсула фон дер Лајен, и нагласил дека...

Анкета во САД: Континуиран пад на поддршката за Бајден

0
Вашингтон, 2 октомври 2021 (МИА) – Последните сондирања на јавното мнение во САД покажуваат дека имиџот на американскиот претседател Џо Бајден претрпува значителни последици...

Бајден ја прими третата „бустер“ доза од вакцината на „Фајзер“

0
Вашингтон, 27 септември 2021 (МИА) – Американскиот претседател Џо Бајден денеска ја прими третата доза од вакцината против Ковид-19, со надеж дека со тоа...

Аризона ја тужи владата за одлуката на Бајден за задолжителна вакцинација

0
Вашингтон, 15 септември 2021 (МИА) – Аризона стана првата сојузна држава што поднесе тужба против централната влада поради одлуката на претседателот Џо Бајден за...

Бајден прогласи крај на толерантниот однос кон невакцинираните, нови овластувања за...

0
Американскиот претседател Џо Бајден доцна синоќа го претстави планот за натамошна борба против пандемијата на коронавирус. Планот предвидува построги казни за луѓето кои одбиваат...

Бајден: Напуштањето на Авганистан беше најдобрата одлука на САД

0
Вашингтон, 1 септември 2021 (МИА) – Американскиот претседател Џо Бајден се обрати до нацијата на крајот од најдолгата војна што ја водеа САД и...

Бајден на церемонија за пречек на телата на 13-те војници кои...

0
Американскиот претседател Џо Бајден синоќа присуствуваше на церемонија по повод изнесувањето на посмртните останки на американските војници од авионот пристигнат во воената база Дoувeр...

Републиканска конгресменка поднесе барање за отповикување на Бајден

0
Вашингтон, 23 август 2021 (МИА) – Републиканската конгресменка Марџори Тејлор Грин поднесе три резолуции за отповикување на американскиот претседател Џо Бајден бидејќи „ги занемарил...

Бајден: Талибанците минуваат низ егзистенцијална криза и не сакаат меѓународно признавање

0
Вашингтон, 19 август 2021 (МИА) – Талибанците мора да одлучат дали сакаат да бидат признаени од меѓународната заедница, изјави американскиот претседател Џо Бајден во...

Случувањата во Авганистан рекордно го намалија рејтингот на Бајден

0
Вашингтон, 18 август 2021 (МИА) – Рејтингот на американскиот претседател Џо Бајден падна на рекордно ниско ниво од 46 отсто, откако радикалните талибанци го...

Саливан: Заземањето на власта од страна на талибанците не е „најлошото...

0
Американскиот претседател Џо Бајден стои зад одлуката за повлекување на американската војска од Авганистан, а хаосот што се случува по заземањето на власта од...