Таг: Бисера Костадиновска Стојчевска

Кабинет на Гаши: Употребата на албанскиот јазик во службената комуникација е...

0
Кабинетот на претседателот на Собранието - Африм Гаши, реагираше по претставката на министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска од СДСМ за заклетвата што ја...

Костадиновска-Стојчевска со претставка против Гаши за недавање заклетва на македонски јазик:...

0
Пратеничката на СДСМ и министерка за култура во заминување Бисера Костадиновска-Стојчевска соопшти дека веќе поднела претставка до Секторот за инспекција при Министерството за култура...

Костадиновска-Стојчевска: Вработените во културата ја добија мартовската плата покачена за 12...

0
Вработените во културата ја добија мартовската плата покачена за 12 проценти, соопшти министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. - Како што ветив,  платите на културните работници од денеска...

Арсовска: Нема да поминат заканите за тужба, да се одговори кога...

0
Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска денеска на прес-конференција посочи дека нема да поминат заканите за тужба за клевета насочени кон нејзе од страна...

Костадиновска Стојчевска ги отфрли обвинувањата од градоначалничката Арсовска и најави тужба

0
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска ги отфрли вчерашните обвинувања од градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и најави тужба за клевета. Министерката денеска на...

Врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзална сала...

0
Град Скопје како сопственик на објектот на Универзална сала не бил информиран за отпочнување на градежните активности за реконструкција на објектот пред да се...

Костадиновска-Стојчевска: По завршување на истрагата, продолжува реконструкцијата на Универзална сала

0
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека наодите од Јавното обвинителство,...

Костадиновска-Стојчевска: Денес сме во НАТО и на дофат до ЕУ, претседателот...

0
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска во Ротимље, близу Мостар, Босна и Херцеговина, по повод 20-годишнината од загинувањето на поранешниот претседател Борис Трајковски и...

Костадиновска-Стојчевска: Македонската култура официјално станува дел од „Културните патеки“ на Советот...

0
Македонската култура за првпат станува дел од европскиот проект, „Културните рути“ на Советот на Европа. На последното Генералното Собрание на Aсоцијацијата  прифатени се апликациите...

Леви: Сѐ уште има живи сведоци кои се сеќаваат како бугарските...

0
„И покрај сите материјални сведоштва, некои и по осум децении го негираат холокаустот. Ним и денеска од антифашистичка Битола ќе им порачаме - никогаш...

Свирежите на прославата на Рамковниот договор се провокација, но не од...

0
Како провокации ги оцени свирежите за македонскиот јазик на прославата на Рамковниот договор министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска. „Провокации секогаш има и ќе има,...

Немало прекршување на мерките и протоколите при гласањето со скафандери во...

0
Државниот инспекторат за труд, при вонредниот инспекциски надзор во Собранието на РСМ извршен во понеделникот на 19 април, утврдил дека немало неправилности и прекршување...

Маричиќ: Во сите цивилизирани парламенти работат онлајн, го поздравувам херојскиот чин...

0
„Во сите цивилизирани парламенти во Европа и нашиот регион веќе се работи на онлајн седници во различни форми. Дури и Европскиот парламент со преку...