Таг: Биљал Касами

Касами: Потребно е дополнително прецизирање за предлог законот за организација и...

0
Претседателот на Движење Беса, Биљал Касами истакна дека за предлог законот за организација и работа на органите на државната управа има потреба од дополнително...

Касами: Ахмети зборува за меѓуетнички тензии зашто така договарал и постапувал...

0
Претседателот на Движење Беса, Биљал Касами денеска од Тетово информира дека добро оди целата процедура за договорање на следната влада. Според него, се разговара...

Касами: Од утре почнуваат преговорите за нова влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и...

0
Коалицијата ВЛЕН излезе како победник во сите општини со мнозинско албанско население. Од утре почнуваат преговорите за нова влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција ВЛЕН....

Касами: Нашата програма ќе биде дел од идната владина програма и...

0
Имаме програма која ќе биде дел од идната владина програма и во неа се состојат уставните измени, рече носителот на листата со кандидати од...

Касами: Веќе е најавено дека „Влен“ ќе биде дел од наредната...

0
Претседателот на Движењето Беса и дел од албанската опозициска коалиција „Влен“, Биљал Касами денеска на настан во Тетово изјави дека, како што веќе е...

Касами: Добитник на овие избори е Влен, Влен е легитимен претставник...

0
Здружената албанска опозиција вечерва на прес-конференција им се заблагодари на гласачите кои го дадоа гласот за нивниот кандидат за претседател Арбен Таравари и очекува...

Поднесена претставка против Општина Тетово и градоначалникот Касами за дискриминација на...

0
Даријан Сотировски, актуелен директор на Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи, кој е жител на Тетово преку Фејсбук објави дека поднел...

Касами: Првично беше разговарано да биде Таравари, но не е исклучено...

0
Ако Арбен Таравари остане на ставот дека не е заинтересиран да биде кандидат за претседател на државата, тогаш таа трка, за коалицијата на опозициски...

Касами: Се сомневаме дека техничката Влада ќе организира фер и демократски...

0
Претседателот на Движење Беса, Биљал Касами, во изјава за медиумите по денешниот последен годишен брифинг со новинарите во Тетово изрази сомневање дека техничката влада...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со меѓусебни обвинувања за крстот на Попова Шапка...

0
Координаторот на советничката група на ВМРО ДПМНЕ Ангел Карапетров реагираше на прес-конференцијата на пратеничката на СДСМ, Фаница Николоска. Тој порача дека јавноста веќе се...

Тетовската епархија добила решение за „отстранување“ на крстот на Попова Шапка,...

0
Тетовско-гостиварска епархија денеска информираше дека добиле решение од Општина Тетово за отстранување на поставениот крст на црковниот имот на Попова Шапка. Најавија дека ќе...

Левица: Касами повика на рушење на уставниот поредок- ОЈО итно да...

0
„Првиот човек на Движењето Беса и актуелен коалиционен партнер на ДПМНЕ во советот на Тетово, сецесионистот Билал Касами, честитајќи го Денот на знамето на...

Албанската опозиција за крстот на Попова Шапка: Нема да дозволиме провокации...

0
Претставници на партиите кои го сочинуваат Европскиот сојуз за промена денеска на прес-конференција истакнаа ставови во однос на поставувањето на крст во дворот на...

Џафери: Собранието не е место каде Биљал Касами може да се...

0
Претседателот на Собранието Талат Џафери попладнево преку писмена изјава реагираше што градоначалникот на Тетово и претседател на движењето Беса, Биљал Касами, како што вели...

Касами: Нема да гласаме за уставните измени

0
Сѐ додека не се внесе промената на формулацијата од „20 отсто јазикот што го зборуваат граѓаните“ во „албански јазик“, пратениците на БЕСА нема да...