Таг: „Бехтел и Енка“

Левица: Црква изградена во 1874-та година настрада од минирањата на „Бехтел...

0
Црквата ,,Св. Димитрија” во селото Ореовец (прилепско), која е гробиштен храм изграден во 1874 година, претрпе огромни штети по извршено минирање од страна на...

Максимално вклучување на домашните компании во изградбата на коридорите 8 и...

0
Стопанската комора на Северна Македонија стои на располагање во изнаоѓање, односно вмрежување на локалните домашни компании кои треба максимално да бидат вклучени при реализација...

Ниту еден пенал му нема платено државата на конзорциумот „Бехтел и...

0
Ниту еден пенал нема платено државата на конзорциумот „Бехтел и Енка“ за изградба на делниците од Коридорите 8 и 10Д, тврди првиот вицепремиер и...

Мицкоски: Шокантно е што „Еуровиа“, по тендерот од МНР, сега е...

0
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ - Христија Мицкоски, денеска уште еднаш порача дека партијата нема да прифати, ниту сега ниту во иднина, уставни измени под бугарски...

Груби негира какво било влијание во изборот на подизведувачи на „Бехтел...

0
Ниту Владата, ниту било која политичка партија или министер не смее, не си дозволува и нема право и никаква можност да влијае врз изборот...

Исплатена втора транша од 53 милиони евра за изградбата на коридорите...

0
Исплатена е втора транша во износ од 53 милиони евра на наменската сметка за американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“, како дел од предвидените средства ...

Груби: До Антикорупциска не е доставен целиот договор со „Бехтел и...

0
Вицепремиерот и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, денеска изјави дека поради клаузулата за доверливост до Антикорупциската комисија не е...

Пендаровски ги потпиша законите за коридорите 8 и 10д, ги критикуваше...

0
Претседателот Стево Пендаровски денеска, на прес-конференција, соопшти дека ги потпишал указите за прогласување на петте закони за изградба на коридорите 8 и 10д. Како што...

Ивановска: Антикорупциска со полна пареа го анализира договорот со „Бехтел и...

0
Договорот со американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“ го добивме и сме во фаза на негова анализа. Поброен тим ќе работиме на овој предмет, а...

Агелер сигурна дека „Бехтел“ работи по закон, разочарана што „опозицијата критикува...

0
Американската амбасадорка Анџела Прајс Агелер, во интервју за МИА, изрази увереност дека процесот во кој е инволвирана „Бехтел“ (изградбата на коридорите) е целосно транспарентен...

Ковачевски за договорот со „Бехтел и Енка“: Опозициските пратеници барем еднаш...

0
Договорот со „Бехтел и Енка“, како и секој договор подразбира приватност и доверливост. Тоа го има секој договор потпишан меѓу која било влада со...

Груби: Ако се проневери и еден денар од проектот за изградба...

0
„Ако се проневери еден денар од проектот за изградба на Коридорите 8 и 10д на Бехтел и Енка, да скапеме во доживотен затвор“, рече...

Мицкоски: Во случај на спор за Договорот со „Бехтел и Енка“...

0
Договорот со „Бехтел и Енка“ за изградбата на коридорите е скандалозен по стотина основи, изјави денеска лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Наведувајќи дел...