Таг: Антони Блинкен

Блинкен ги повика арапските држави да извршат притисок врз Хамас да...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој денеска пристигна во Каиро, од каде ја почна новата турнеја низ Блискиот Исток, ги повика земјите од регионот...

Блинкен потврди дека САД одобриле употреба на американско оружје за напади...

0
Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, денеска потврди дека САД одобриле Украина да користи американско оружје за напади на руска територија. По состанокот на шефовите на...

Блинкен: САД ќе обезбедат дополнително воено финансирање за Украина во износ...

0
САД ќе обезбедат дополнително воено финансирање за Украина во износ од две милијарди долари, соопшти денеска американскиот државен секретар Ентони Блинкен, цитиран од светските...

Блинкен и Кулеба седнаа на пица во Киев: „Како познавач на...

0
Министрите за надворешни работи на САД и Украина, Ентони Блинкен и Дмитро Кулеба денеска ручаа во Киев во пицерија на воени ветерани од војната...

Блинкен во Киев: Слободна, напредна Украина е најсилниот отпор кон Путин

0
Слободна, напредна Украина е најсилниот отпор на рускиот претседател Владимир Путин, изјави денеска шефот на американската дипломатија Ентони Блинкен на средбата со украинскиот претседател...

Блинкен: Ако Кина сака пријателски односи со Европа, не може да...

0
- Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека Кина индиректно го поттикнува конфликтот во Украина со тоа што ја снабдува Русија со делови...

Блинкен: Украина се наоѓа во „критична фаза“ во војната со Русија

0
Украина се наоѓа во „критична фаза“ во војната со Русија и итно ѝ е потребна поголема помош од Западот, изјави денеска американскиот државен секретар...

Блинкен: Изборите во Русија се недемократски, одржани во атмосфера на интензивна...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска оцени дека претседателските избори во Русија биле недемократски и дека се одржале во атмосфера на, како што наведе,...

Блинкен: САД ќе соработуваат со Јужна Кореја и ќе одговорат на...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека САД секогаш ќе соработуваат со Јужна Кореја за да одговорат силно на провокациите на Северна Кореја,...

Блинкен бара „спроведлив“ план за израелската операција во Рафа

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен повтори дека Израел треба да ги заштити цивилите пред неговата планирана операција во Рафа на југот на Појасот Газа,...

Блинкен: Русија е одговорна за смртта на Навални

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека Русија е одговорна за смртта на опозицискиот политичар Алексеј Навални, доколку веста за неговата смрт е...

Рама: Албанците да не заборават дека без САД нема да имаше...

0
Албанскиот премиер Еди Рама и американскиот државен секретар Антони Блинкен на заедничката прес-конференција потврдија дека разговарале и околу состојбата на Косово, при што Рама...

Блинкен: Животите на Евреите не се поважни од тие на Палестинците,...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека ситуацијата во Појасот Газа е многу вознемирувачка. Зборувајќи на Светскиот економски форум во Давос денес, Блинкен рече...

Блинкен му вети на Зеленски одржлива американска поддршка за Украина

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен вети одржлива американска поддршка за Украина на денешната средба со претседателот Володимир Зеленски, и покрај спорот во американскиот Конгрес...

Блинкен до републиканците: „Воената помош за Украина создава раст и работни...

0
Соочени со големиот политички отпор за понатамошна помош за Украина, американската влада сега користи економски аргументи за кампања за понатамошна поддршка за Киев, јавува...