Таг: Александар Грушко

Москва не гледа можност за стабилизација на ситуацијата на Косово

0
Русија не гледа можност за долгорочно стабилизирање на ситуацијата на Косово и Метохија, поради поттикнувачката политика на САД и Европската унија, изјави рускиот заменик-министер...

Москва: Русија ќе го зајакне својот воен потенцијал како одговор на...

0
Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинисто, лиферуваше соопштение во кое потврди дека Финска и официјално ќе стане членка на НАТО алијансата, а во...

Русија нема да биде рамнодушна ако Белград ѝ воведе санкции, „тоа...

0
Белград, 18 октомври 2022 (МИА) - Рускиот заменик министер за надворешни работи, Александар Грушко, изјави дека Москва би била разочарана доколку Србија воведе санкции...

Грушко: Вашингтон се обидува да го направи НАТО светски полицаец

0
Москва, 26 мај 2022 (МИА) – Вашингтон се обидува да ја искористи наводната руска закана кон Африка, со цел НАТО да го направи светски...

Москва: Нема закана од директен конфликт, сметаме на здравиот разум на...

0
Нема закана од директен конфликт меѓу Русија и НАТО, но  постојат ризици, изјави вчера заменик шефот на руската дипломатија - Александар Грушко. За ТВ „Русија-24“,...

Грушко: Русија и НАТО целосно ја прекинаа соработката

0
Русија и НАТО во целост ја прекинаа цивилната и воената соработка, вели рускиот заменик шеф на дипломатијата - Александар Грушко за „Спутник“. Според него, причината...