Таг: Албин Курти

Курти: Убиството на српски полицаец во Лозница да не се политизира

0
Косовскиот премиер Албин Курти на прес-конференција во врска со убиството на српски полицаец, за кое е осомничен косовски Албанец, изјави дека ги има само...

Курти за Си-Ен-Ен: Западот да ја принуди Србија да ги отстрани...

0
Косовскиот премиер Албин Курти побара од меѓународната заедница да изврши притисок врз Србија да ги отстрани воените бази кои ги подигнала околу границата со...

Курти со честитка до Мицкоски: Не сме само соседи, туку и...

0
Косовскиот премиер, Албин Курти упати честитка за изборот на  Христијан Мицкоски за претседател на македонската Влада, јави дописникот на МИА од Приштина. Според соопштението на владината...

Курти: Жртвата вредеше, денес Косово е поразвиено од кога било досега

0
Косовскиот премиер Албин Курти оцени дека ослободувањето и пожртвуваноста на многу генерации за независноста на Косово вредеа, затоа што земјата денес е поразвиена од...

Курти: Војската на Косово никогаш не била поголема и повооружена од...

0
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека војската на Косово никогаш не била побројна и повооружена од денес, додека денешната парада на Безбедносните сили на...

Курти: Немаме проблеми со Србите, туку со Србија

0
Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека Косово нема проблем со локалните Срби во северните општини, туку со Белград, „кој не се огради ниту...

Курти: Пред 25 години згаснаа надежите на српската политика за празнење...

0
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека пред 25 години, кога военото раководство на Србија и тогашна СР Југославија во Куманово потпишаа капитулација по 78-дневното...

Вучиќ на СБ на ОН: Со изборната кампања на Курти во...

0
 Српскиот претседател Александар Вучиќ на седницата на СБ на ОН за шестомесечниот извештај на УНМИК за работата на Косово, кажа дека „Албин Курти не...

Косовската опозиција бара разрешување на Владата на Курти и распуштање на...

0
Опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК) подготвила резолуција со барање за собраниска дебата за тригодишнината од владеењето на премиерот Албин Курти, со која...

Ескобар: Имаме проблеми во комуникацијата со Курти

0
Заменик-помошникот државен секретар на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, денеска изјави дека САД имаат проблем во комуникацијата со премиерот на Косово Албин Курти. Според...

Курти: Со САД имаме добра соработка, но не значи дека секогаш...

0
Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека соработката на неговата влада со Соединетите Американски Држави е „на многу добро ниво“, иако додаде дека да се...

Курти го измислил обидот за негов атентат во Скопје, Меџити и...

0
Познатиот новинар и поранешен косовски пратеник Милаим Зека за албанската телевизија Топ чанел изјави дека е лажна информацијата за можен обид за атентат врз...

Косовски иселеник му подигна биста на актуелниот премиер Курти, ќе му...

0
Биста на актуелниот косовски премиер Албин Курти е откриена денеска во селото Перане, во општина Подујево, во североисточно Косово, јави дописникот на МИА од...

О’Брајан: Се поставува прашање дали можеме да ја третираме косовската Влада...

0
Американскиот помошник државен секретар Џејмс О'Брајан денеска изјави дека САД се загрижени поради уредбата на Централната банка во Приштина со кој се забранува употребата...

Курти: Одлуката за забрана на динарот нема да се укине

0
Косовскиот премиер Албин Курти соопшти дека неговата влада нема да се меша во одлуката на Централната банка на Косово (ЦБК) за забрана на динарот,...