Таг: Албанци

Ахмети на 22-годишнината на ДУИ: Не може секој да добие мандат...

0
Нашите политички противници нека се подготват за новиот предизвик кој следи следната година на локалните избори, истакна Али Ахмети, лидер на Демократската унија за...

Маринакис: Грција е многу силна за да се исплаши од настани...

0
„Грција е многу силна за да се исплаши од ваков настан. Законски беше невозможно да се забрани“, истакна портпаролот на грчката Влада Павлос Маринакис...

„Поделени Албанци околу Курти и обединети Македонци околу ВМРО“: Српските медиуми...

0
Српските медиуми и денеска, од кои РТС, Н1, НОВА од лице место и преку домашни аналитичари пишуваат за изборните резултати, анализирајќи ги очекувањата на...

Шефот на албанската дипломатија ги поздрави „историските резултати на Албанците во...

0
Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Игли Хасани ги поздрави „историските резултати на Албанците во Северна Македонија“ на вчерашните избори. „Го поздравувам историскиот резултат...

Димитриевски: Зелените од Европскиот фронт со скандирањето на УЧК во Скопје...

0
Оние кои на минатите избори се именуваа како зелени, а денеска себе си се нарекуваат како европски фронт да ги остават милитантните изјави и...

Поднесена претставка против Општина Тетово и градоначалникот Касами за дискриминација на...

0
Даријан Сотировски, актуелен директор на Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи, кој е жител на Тетово преку Фејсбук објави дека поднел...

ДУИ до ВМРО-ДПМНЕ: Албанците докажаа дека знаат да ја водат државата...

0
„ВМРО-ДПМНЕ не се промени и не сака да се менува. Напротив, ги продлабочува етничките поделби“, обвинуваат од ДУИ. „Последно од ВМРО, алудирајќи на правичната застапеност...

ДУИ: ВМРО-ДПМНЕ не одлучува која албанска партија е достојна за владејачко...

0
„Жедна за власт, ВМРО-ДПМНЕ континуирано го оспорува меѓуетничкиот соживот и толеранција, предизвикувајќи збунетост во мислењето дека токму оваа партија може да одлучи која албанска...

Османи: Избор на претседател во собранието не е етничко прашање што...

0
За четири до пет години, може да ги завршиме поглавјата за членство во Европската унија имајќи предвид дека 40 отсто од работата веќе ја...

На црква на тетовско Кале поставено знаме на Албанија

0
Црковниот одбор при храмот Свети Атанасиј во тетовската полиција пријавиле сквернање на овој верски објект заради тоа што е поставено знаме на Албанија. Настанот...

ДУИ и Движењето на народот на изборите ќе настапат како коалиција...

0
Претседателот на Демократската унија за интеграции (ДУИ) Али Ахмети и претседателот на Движењето на народот Скендер Реџепи Зејд денеска потпишаа коалициски договор за претстојните...

Османи: Не ја преземаме претседателската функција за да покажеме доминација, работиме...

0
Министерот за надворешни работи и кандидат за претседател на претстојните избори, Бујар Османи, гостувајќи во емисија на Топ чанел, меѓу другото истакнал дека „Албанците...

Рама: Албанците да не заборават дека без САД нема да имаше...

0
Албанскиот премиер Еди Рама и американскиот државен секретар Антони Блинкен на заедничката прес-конференција потврдија дека разговарале и околу состојбата на Косово, при што Рама...

Левица: Министерот Лога предлага закони кои ја рушат унитарноста на републиката!

0
Министерот за правда Кренар Лога, наместо да се погрижи за очајната состојба во која се наоѓа правосудниот систем во Македонија, тој повторно се обидува...

Ахмети: Курти отворено да каже дали ќе учествува на изборите, на...

0
Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети во интервју за косовската телевизија „РТК“ ја коментира средбата на косовскиот премиер Албин Курти со лидерите...