Е-цигара која ќе ви помогне да се одвикнете од пушење

0
Има вкус на цигара, изгледа како цигара, испушта пареа, меѓутоа разликата е што таа не е опасна по вашето здравје. Има вкус на цигара, изгледа...

Жените ќе им кажат збогум на диетите

0
Шкотските научници со модифицирање на хормонот гонатропин тип 2 откриле пилула, засега само за жените, која ја разгорува желбата за секс, но и ги...

Најголемата нуклеарна детонација досега (видео)

0
Царь-бомба, односно ’Кралска бомба’ или уште позната како ’Иван’ за оние што ја создале е најголемото нуклеарно оружје кое досега било детонирано. Направена од Советскиот Сојуз...

Просечниот живот трае 687.660 часа

0
Од моментот на раѓањето во просек живееме 2.475.576.000 секунди или 687.660 часа, а во текот на тој период водиме љубов околу 4.239 пати. До овие податоци...

Прва снимка на најреткиот вид носорог

0
Еден од најретките видови носорози во светот за првпат е снимен на филм на островот Борнео, соопштија претставници на организацијата за заштита на дивиот свет кои...

Откриена нова планета налик Земјата

0
Европските астрономи открија небесно тело за кое тие мислат дека може да биде планета налик Земјата, оддалечена 20 светлосни години од нас во соѕвездието Либра.     Уметнички цртеж...

Грците секс-рекордери, Азијците на дното на листата

0
Азијците поминуваат најмалку време во водење љубов и најретко доживуваат оргазам, додека секс-рекордери се Грците, покажала глобалната анкета на „Дурекс“. Студијата на познатиот производител на презервативи била...

Wikisky:Мапа на универзумот

0
Wikisky e нешто налик Google Maps, но за објекти во вселената. Можете да зумирате, да лоцирате ѕвезди и да најдете детални информации за скоро...

Дали Ајнштајн бил во право?

0
На 14 април од Универзитетот во Станфорд (САД) стигнаа првите официјални информации за експериментот што беше неодамна изведен за да се проверат два ефекта од Ајнштајновата...

Со бактерии против кариес?

0
Јогуртотот е здрава храна која содржи одреден вид бактерии кои го подобруваат варењето и ги отстрануваат причините за лошиот здив. Но германските научници отишле чекор понатаму...

Реинкарнација – грешка во меморијата?

0
Луѓето што веруваат дека се сеќаваат на својот претходен живот, на пример, дека биле индијанска принцеза или командант на воени трупи, најверојатно страдаат од грешки во...

Претворање на крвните групи

0
Можност за претворање на една во друга крвна група, пронајдоа научниците од Универзитетот во Копенхаген. Според лондонски "Тајмс", доколку новиот метод ги задоволи неопходните тестови направени...

Звукот на повраќање најомразен

0
Дека на луѓето најстравичен од сите звуци им е звукот на повраќање се наведува во резултатите од онлајн анкетата која е спроведена над милион и сто...

Видеоигрите носат поагресивно возење

0
Луѓето што играат видеоигри и возат различни тркачки автомобили се посклони кон порискантно и непромислено возење на улиците и кон правење инциденти, покажува истражувањето спроведено во...

Цигари со кофеин

0
Тутунот веќе не е во мода. Новиот порок на младите во Америка е SurgeStix - цигари во облик на стапче кое се крши пред...