Small Star Empires – првата оригинална македонска друштвена игра

0
Галаксијата полека се буди. Четири од поголемите цивилизации конечно развиваат ѕвезден погон кој што им овозможува да патуваат низ вселената. Цивилизациите тргнуваат во колонизирање...

Момчето со „опасен“ часовник

0
До неодамна 14-годишниот Ахмед Мохамед беше непознат ученик во средно училиште од Тексас. Целиот негов живот, сепак се претвори во неправеден притвор под сомневање за...

Како изгледа лицето на жената што го чуваше Том?

0
Ги гледавме нејзините нозе и го слушавме нејзиниот глас, но таа никогаш не доби лик - нешто слично како мајка му на Ховард Волвитц...

Среќен 60-ти роденден Фичо!

0
На денешен ден пред точно 60 години беше направено првото „Фичо“. Всушност најпознатиот бренд на овие простори, оваа година прави двоен jубилеј бидејќи поминаа точно...

Македонската фаланга изгледа вака!

0
Македонскиот јунифајд кошаркарски тим се врати со сребро од Специјалната олимпијадата во Лос Анџелес. Јунифајд? Станува збор за спорт кој ги соединува луѓето со и...

„Враќање во иднината“ денес!

0
21 октомври 2015 е денот кога еден од најклултните филмови Back to the Future со временската машина конечно ќе отпатуваат во иднината. Баш така, иднината...

Македонци со бугарски пасоши

0
Колку Македонци добиле бугарски пасоши лани? Според најновите податоци на статистичкото биро на ЕУ- Евростат, лани 234 Македонци добиле државјанство/дозвола за престој во Бугарија. Македонците не...

Зошто авионските прозорци имаат мали дупчиња?

0
Дали го преферирате седиштето крај прозорецот или седиштето крај патеката? Секој има свои причини за и против што донекаде „држат вода“. Седиштето покрај прозорецот ви нуди...

Има уште многу празни места за жените!

0
"Elle" ВБ пред некое време објави видео кое ни ја прикажа моќта на неколку жени низ светот. Ова видео е дел од кампањата на...

Слатки илустрации со специфичен стил

0
Сликарката Ирина Зениук од Минск, Белорусија создава супер илустрации. Тие се слатки, забавни и нè телепортираат во прекрасен свет од кој сè повеќе имаме потреба. Нејзин...

Краток преглед на животот на Боб Марли

0
Обожаван од милиони, реге ѕвездата Боб Марли е човек за кој има многу што да се зборува. Еве неколку факти за музичката легенда. 1.Име Неговото вистинско име...

FitnessCorner: Вагата и килограмите како мерило на вашиот прогрес

0
Мала помош за оние кои сакаат да се дефинираат, дојдат до топ форма, или само сакаат да ослабат неколку килограми. Споредбата на првата слика не...

“Smack My Bitch Up”: Приказната за најозлогласниот спот на 90-тите

1
„Го видовме видеото и ни се чинеше забавно. За нас тоа беше како добра комедија", се смее Јонас Акерлунд, сеќавајќи се на медиумската бура,...

10-те стратегии на медиумска манипулација, на Ноам Чомски

0
Американски философ, политички активист, лингвист и професор на MIT - Ноам Чомски е веројатно најпознат по неговата листа од десет најчести и најефикасни стратегии...

Санторини измислен за паркур

0
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s); if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src =...