И познатите читаат книги

0
Обично, навиката да се читаат книги ја сфаќаме премногу како клише. Особено кога некој самоуверено се декларира себеси како вљубеник во пишаниот збор, независно...

Мисла на денот: Никогаш

0
„Никогаш не можеш да бидеш толку глуп, колку што јас можам да бидам глув. Никогаш не можеш да потрошиш толку, колку што јас можам да...

Книга за на плажа: Триумфална капија

0
Романот Триумфална капија, објавен во 1945 година, го опишува животот на еден политички емигрант непосредно пред Втората светска војна. Германскиот доктор Равик, човек без...

Книги на тронови

0
Иако насловот е инспириран од „Game of Thrones“, идејата е инспирирана исклучително од љубовта кон пишаниот збор и лесната достапност кон книгите.Овој дизајн има...

Библиотека на плажа: Генијална идеја!

0
Една од работите кои што секогаш ги земаме со нас на плажа е добрата книга. Но, што ќе кажете за библиотека на самата плажа?...

Книга за на плажа – Последната пролет во Париз

0
Овој роман ги освои срцата на читателите на целиот Балкан.„Трагедијата на животот не е смртта туку сето она што умрело во нас додека сме...

Празник за IT популацијата: 150 БЕСПЛАТНИ книги и море од знаење од Мајкрософт

0
Не е прв пат, а се надеваме не е ни последен. Мајкрософтовиот MSDN блог објави еден куп бесплатни електронски книги што покриваат речиси се...

Планетата на “Малиот принц” оживеа во Франција

0
Тематски парк инспириран од вечната класика на Антоан де Сент Егзипери-"Малиот принц", беше отворен во Франција.Паркот им овозможува на посетителите да се потсетат на...

Мисла на денот: Спомен

0
„Знајте дека нема ништо повишо и посилно, и поздраво, и покорисно за идниот живот, од некаов убав спомен, а особено ако е тој од...

Озборувајќи ги соседите

0
Млад пар се преселил во нова куќа. Следното утро додека појадувале, жената се загледала во соседката која што пружала алишта на жица. „ Не и...

Мисла на денот: Ѓаволот на перверзноста

0
„Еден ден, шетајќи по улиците, се фатив како полугласно ги мрморам вообичаените слогови. Во настап на налудничавост ги преиначив вака: „ Јас сум безбеден,...

Две минути секс

0
Многу мажи мислат дека се тигри во кревет и дека секоја жена со која ќе го поминат една ноќ, ќе ги памети до крајот...

Приказна за таткото и синот: Дрвената чинија

0
Некогаш одамна, во некоја земја во бајките, имало фамилија што се состоела од татко, мајка, дедо, кој бил татко на таткото, и 8-годишно дете,...

Оригиналните приказни на Дизни бајките се страшни

0
Растејќи, сказните беа голем дел од нашиот живот. Начинот на кој што ние ги знаеме овие приказни е многу поразличен од она што прво се...

Мисла на денот: Мажите не се комплицирани

0
„Мажите, Ана, не се тешки за разбирање. Тие се многу едноставно создадени суштества кои што ги разбираат работите буквално. Кога ќе кажат нешто, обично...