Промоција на романот „Кој го уби Едгар Алан По“ од Владо Јаневски

0
На 10 јуни (утре, понеделник) од 20.00 во кафе-книжарницата Буква ќе се одржи прoмоција на романот КОЈ ГО УБИ ЕДГАР АЛАН ПО од Владо Јаневски. Романот е во издание на Или-Или како...

ReTРН time – со Дениз Абдула и Маја Марковска

0
Во охридската, еко епизода на ReTРН time, на Дениз Абдула гостинка му е Маја Марковска. Маја е поборник за здрава животна средина, сака да...

Ако целосно веруваш во себе секоја врата ти е отворена

0
Со претставата „Црна дупка“, по текст на Горан Стефановски, младиот македонски режисер Александар Јовановски за прв пат во ОФФ програмата на 58. МТФ „Војдан...

Фестивалот „Војдан Чернодрински“ низ призма на прилепските театарски работници

0
Прилеп, градот на театарската магија, повторно ја отвори својата сцена за најзначајниот театарски фестивал во Македонија, „Војдан Чернодрински“. Овој фестивал, кој се одржува со...

Четврто издание на ОКО – аматерската филмска работилница со Марија Џиџева

0
Почнувајќи од денес, па сѐ до среда, во просторот на КСП Центар-Јадро, се случува четвртото издание на ОКО – аматерската филмска работилница со режисерката...

На 10ти јуни во музичката историја

0
На 10ти јуни во музичката историја денот го делат смртта на Реј Чарлс, комплексните ремек дела на „Radiohead“ како и класичните хитови на Брилијантин...

Битолската „На дното“, „Домот на куклата“ на Турскиот театар и независната „Поол“ на МТФ...

0
10 јуни Прилеп: Народниот театар од Битола ќе учествува на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ вечерва во 19.30 часот на сцената на Центарот за...

Кастинг за избор на актерска екипа за претставата „Глад“

0
Во понеделник на 17 јуни со почеток од 11 часот ќе се одржи кастинг за избор на актерска екипа за претставата под работен наслов...

58. МТФ „Војдан Чернодрински“, Веселинов: од 60 јас на 100 изданија сум бил…

0
Со претставата „Иванов“ на Македонскиот народен театар, во режија на Зоја Бузалковска се одбележа втората вечер на 58-то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Војдан...

Меѓународен симпозиум во МСУ за еколошките и егзистенцијални кризи и уметноста како инструмент за опстанок

0
Како дел од интердисциплинарната програма во Музејот на современата уметност – Скопје, утре од 10 па се до 17 часот ќе се одржи голем Меѓународен симпозиум насловен „,ЗЕМЈАТА КОЈА СЕ ПРОМИСЛУВА ПОСТОЈАНО...

МНТ со „Иванов“ на „Војдан Чернодрински“

0
Втората вечер на Меѓународниот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп беше одбележана од претставата „Иванов“ на Македонскиот народен театар. Режисерка на претставата која е...

Фото галерија од првата вечер на 58.издание на МТФ „Војдан Чернодрински“

0
Со изведбата на „Хеда Габлер“ во режија на Васил Христов, во продукција на Драмскиот театар од Скопје, вечеравечер се отвори 58. издание на МТФ...

Фестивалот „Војдан Чернодрински“ се отвори со „Хеда Габлер“ на Драмски

0
Ана Стојаноска, директорката на фестивалот, истакна дека концептот на годинашното издание е „ново читање“, со посебен фокус на делата од Горан Стефановски. Четири претстави...

На 8ми јуни во музичката историја: Тепачка помеѓу бендовите Оазис и Бо Редлис

0
1985 – „Tears for fears“„Tears For Fears“ две недели биле на бр.1 на американската табела за синглови со „Everybody Wants To Rule The World“,...

Били Ајлиш сама го режираше надреалистичниот видео запис за „Chihiro“

0
Популарната поп ѕвезда Били Ајлиш го објави новото видео за песната „Chihiro“, која сама го режирала. Песната е дел од третиот албум на Ајлиш...