Ќе се ограничи употребата на гумените куршуми

0
На седница на Владата на Република Македонија било разговарано да се ограничи употребата на гумените куршуми, откако претходната власт дозволи истите да бидат користени...

„120 денови Содома“ стана национално богатство на Франција

0
Оригиналниот ракопис од „120 денови Содома“ е повлечен од аукција од страна на француската Влада, затоа што е прогласен за национално богатство и забрани...

Опозицијата денеска ќе блокира, протестира и донира

0
ВМРО-ДПМНЕ ќе блокира четири раскрсници, ќе протестира и ќе има крводарителска акција, најавуваат од партијата. Во периодот меѓу 15 и 17 часот, ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека...

Таа знаеше: Герила-акција против Мерил Стрип

0
Постери со фотографија на Мерил Стрип, на која преку очите ѝ е монтирана црвена лента со напис „Таа знаеше“ се појавија во Лос Анџелес. Оваа...

Бонева осомничена дека мамела околу патните трошоци

0
Предметот „Друмарина“ којшто денеска беше отворен од страна на СЈО се однесува на високите патни трошоци кои Бонева ги наплаќала од државниот буџет. Според доказите...

Јанева смета дека СЈО треба да стане дел од ОЈО

0
Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева смета дека треба да се најде решение за СЈО по истекот на мандатот во 2020 година. Нејзин став е дека...

Лидери, Продуцент, Рентген… Нови истраги на СЈО

0
„Странски служби“, „Друмарина“, „Рентген“, „Продуцент“, „Лидери“, „Тарифа 2“ и „Транспортер 2“ се имињата на нови истражни постапки кои ги започнува СЈО, а во кои...

Фејсбук им објави борба на мамците за лајкови

0
Таканаречените „engagement baits“ веќе почнаа да им бодат во очи на Цукерберг и компанија, па решија да се борат и против нив. Сигурно сте налетале...

Автомобилот во Вардар бил на Весна Петрушевска

0
Жолтиот автомобил којшто вчера беше пронајден во водите на Вардар, во близина на Камен мост, е во сопственост на актерката Весна Петрушевска. Актерката, по реакциите...

Сиетл: Излетал воз од шини поради пребрзо движење

0
Најмалку три лица загинале во железничката несреќа во Сиетл, кога воз што се движел со 129 километри на час излетал од шините. Овој воз за...

Автомобил паднал во Вардар кај Камен мост?

0
Денеска приквечер во Вардар, во близина на Камениот мост, минувачи забележале возило во реката. Според снимките од местото на настанот пожарникарите веќе се обидуваат да...

Себастијан Курц стана најмлад шеф на влада во светот

0
Себастијан Курц, предводникот на десничарската Народна партија на Австрија, стана шеф на австриската Влада на само 31-годишна возраст. Со положувањето на заклетвата пред претседателот на...

Димна завеса во албанскиот Парламент против привремениот обвинител

0
Албанската опозиција денеска фрли чадни бомби во салата од Парламентот каде се бираше привремен јавен обвинител, кога за вршител на должноста била избрана Арта...

Кучето на Кери Фишер ѝ го препознало гласот

0
Помина речиси една година откако актерката Кери Фишер почина. Нејзина најистакната улога беше и остана принцезата Леа, во франшизата „Star Wars“. Таа почина на 27...

„The Last Jedi“ за еден викенд заработи колку „Justice League“ за цел месец

0
Во врска со осмата епизода од „Star Wars“ мислењата на публиката се доста поделени - некои го обожаваат, а некои сметаат дека е тотална...