Забава

На аеродром во Индија: Шверцувал 2 кила злато во анусот

Цариниците на индискиот аеродром Hiderabad уапсиле еден маж од Сингапур зашто им се видело дека „чудно оди“. Кога му го претресле багажот, му нашле...

Качување во воз во Македонија, vs. Индија, Бангладеш и Кина

Инспирирани од големата желба на Македонците да се возат во воз, решивме да направиме мала колекција за уживање. Скопје, пред бесплатниот воз за Демир Капија, по...

Кога уличните уметници ги „шминкаат“ сообраќајните знаци

Клет Абрахам, француски уличен уметник, е познат по тоа што ги „разведрува“ секојдневните сообраќајни знаци со неговиот необичен хумор. Негови оставштини ќе најдете ширум...
video

ВИДЕО: Она кога ќе ти се намерачи целиот малер во атлетиката

Од водечки во трката до школски пример за малер, за само неколку секунди.

Во меѓувреме, во Австралија пржат јајца на хауба

Австралија е зафатена од рекордно високи температури, а еден полицаец од Бердсвил во Квинсленд објави видео како на хаубата на патролното возило пржи јајца...

Му го украле точакот на министерот додека промовирал велосипедизам

Додека министерот на белгискиот регион Фландрија - Бену Вејтс, беше на прес-конференција за да го промовира велосипедизмот како еколошки начин на превоз, му го...

Паркирање без рачна кај булеварот „Гоце Делчев“? Подобро не

Денес во Скопје, кај надвозникот спроти Стоковната Куќа Мост, паркиран автомобил без рачна. Заради благата надолнина, за малку ќе се приклучеше во сообраќајот...

Зошто хирурзите носат баш зелени (или сини) мантили

Зелени, сини, ама никогаш бели мантили. Сте се запрашале зошто? Причината е прилично фасцинантна, иако многу едноставна. Сепак, од бојата на мантилите на хирурзите може...

Кога папата забрани пагански празник и го воведе Св. Валентајн

Голотија, жртвување, крв, гозба, малку плескање... Така се забавуваа Римјаните пред црквата сето тоа да им го забрани.  Во тоа време, жителите на Рим обожавале...

Шегата на Реган што можеше да предизвика нуклеарна војна меѓу САД и СССР

Во август 1984 година, само еден ден откако Советите ги бојкотираа Олимписките игри во Лос Анџелес, претседателот на САД - Роналд Реган, изговори нешто...

Реален ценовник на услуги

Муштеријата е секогаш во право... ако плати.

Куче греело дете оставено надвор на -20 степени

Едно куче во Сибир спасило двегодишно дете, оставено од мајка му на верандата пред семејната куќа, иако температурата надвор била длабоко под нулата. Соседите го...

Шекил О’Нил спореден со највисокиот човек на сите времиња

Ова на сликата е Шекил О’Нил (висок 216 сантиметри), застанат до скулптурата на Роберт Першинг Вадлоу (висок 272 сантиметри) во музејот на „Рипли: Верувале...

Индија ќе ги преименува сите постоечки аеродроми

Индија почнува да жали што на сите свои аеродроми им има дадено имиња на историски личности.  Во Индија ништо не е едноставно, па ни нештата...

Како да изнервираш Европеец со една реченица (мапа)

На пример, оди во Швајцарија и кажи им дека чоколадото им е тапа во споредба со белгиското.
- реклами -

Ново на 365