Здравје

Кратка историја на пастата за заби

Можеби не во денешната форма, но пастата за заби ја има на светов многу подолго отколку што претпоставувате. Почнуваме со 7 милениума порано: 5000 година п.н.е....

Почнување со работа пред 10 часот е модерна тортура

Д-р Пол Кели од универзитетот во Оксфорд, неодамна истакна дека најчестата форма на модерна тортура е всушност да мораш да станеш и да почнеш...

Франција суспендира суплемент со витамин Д за бебиња

Франција покрена процес на суспендирање на продажбата на суплементот со витамин Д, откако почина бебе на кое му бил даван лекот. Агенцијата ANSM - која...

Оплодиле 26 жени со погрешна сперма

Мажот што ја испратил својата сперма во холандската клиника за вештачко оплодување во Утрехт, изгледа доби повеќе потомци отколку што се надеваше.  Заради „грешка во...

УЛОГАТА НА СЕМЕЈНИОТ ЛЕКАР ВО ВОДЕЊЕ АКУТНИ ГОРНО-РЕСПИРАТОРНИ ИНФЕКЦИИ

Секоја сезонска промена влијае на нашиот организам. На пролет, телото е поактивно и луѓето се подложни на стрес, но во зима телото функционира поспоро...

Човекот од иднината: Отпорен на радијација и болести

Генетското модифицирање ни дава потенцијал да го направиме човештвото посилно, побрзо и поотпорно на болести. Но секое вештачко зголемување на способностите на човекот носи ризик...

Најпотребната празнична информација: Може ли желудникот да пукне од прејадување?

Стави ја раката на жешка рингла, и за неколку милисекунди импулсот ќе стигне до мозокот, а овој ќе нареди тргање на раката од ринглата....

УБЛАЖЕТЕ ЈА БОЛКАТА со помош на билка

Осумдеценискиот нераскинлив дијалог со природата, „Алкалоид“ годинава го круниса со нова палета билни производи, како одговор на сé поголемата доверба кај луѓето во природните...

Свесно го загадуваат воздухот во Скопје, заради профит?!

Тргнувајќи од тоа дека каде што има чад може да има и оган, сметавме дека е важно да го споделиме овој фејсбук коментар на...

Има 7 години, а заробен во тело на старец

Мохамед Абделмаџид има 7 години, ама е заробен во тело на старец. Страда од ретката болест прогерија, позната и како синдром на предвремено стареење....

Зошто мажите „се лигават“ кога се болни

Очигледна е разликата во однесувањето кога настинка или грип ќе ги погоди мажите или жените. Жените продолжуваат да прават што и да правеле, безмалку...

Како лежечките полицајци придонесуваат за воздушното загадување?

Британскиот национален институт за здравје предлага пар конкретни мерки во сообраќајот, со кои значително би се намалило загадувањето. Во просек, дури 64% од загадувањето на воздухот...
video

Види вака, околу загадениот воздух

Зошто дишиме загаден воздух? Искрено? Еве зошто.

Австралијка забременила двапати за 10 дена?

Австралијка на која лекарите ѝ рекле дека никогаш нема да забремени, роди близнаци зачнати со десет дена разлика, соопштува ВВС. Кејт Хил била подложена на хормонално...

Зошто ни се затнува само едната ноздра

Кога не сте болни можеби и не сте обратиле внимание, ама всушност секогаш дишиме посилно со едната ноздра, отколку со другата. Преку ден, страните...
- реклами -

Ново на 365