Дом

Видео тура низ „просечна“ јапонска модерна куќа

Покрај очигледните нешта што ќе ни ги каже агентот за недвижнини, како „ова се скалите, од тука можете да се качите на вториот кат“,...

Направил соларен панел базиран на лименки пиво

Дарко Миличевиќ - информатичар и математичар од Парачин, Србија, има направено соларен панел од лименки пиво. Дури и кога надвор температурата е -5°C, панелот грее...
video

Ефектот на стаклена градина ти ја загрева планетата? Па зошто не и куќата?

Животот во стаклено ѕвоно никогаш не бил подобар. Ова семејство од Стокхолм, Шведска, во детали ќе ви објасни зошто. Главното е дека го искористиле...

Пар детали што можеби не сте ги забележале на лентата за мерење

Ако користиш лента за мерење (по дома позната како метро) само повремено, како сите обични смртници, има добри шанси дека или не си ги забележал ситните...
video

ВИДЕО: Како да ги стоплиш зимските чевли

Краткиот одговор е - алуминиумска фолија, ама од онаа што летно време ја ставате на шофершајбната на автомобилот за да го штити од сонцето....

Добра финта за тајна фиока

http://i.imgur.com/nLd5Xh7.mp4

20-тина идеи за повеќе простор и поуреден дом

По интернет ќе најдете милион идеи за поуреден дом, ама добар дел од нив се, ај да не речеме глупи, ама нефункционални. Ние, како...
video

#СпасЗаМајките: Магнетски чистач за прозорци

Кога би си ги прашале мајките која им е најголемата желба и би одговориле искрено, тоа би било да бидат најдобрата домаќинка во светот. (Ајде феминистки...

Со овие финти тешко дека нема да ви успее некое растение

Ако аматерски и од забава и задоволство се занимавате со градинарство и одгледување на растенија, веројатно повеќе сте се нашле во ситуација да се запрашале зошто...

Life hacks од времето пред да постои Интернет

Денес е лесно да си го олесниш животот - само треба да го прашаш Гугл. Порано луѓето морале сами да си смислуваат Life hacks. И...

Две нешта за ПВЦ прозорците што никој не ни ги кажал

Ова во продолжение ќе звучи толку едноставно, а сепак, не многу луѓе го знаат. Јас дефинитивно не го знаев, затоа што ниту ми го...

Кич каталог за уредување на домот

Инстаграм профилот Хардкор Декор (decorhardcore) ве пречекува со зборовите: „Ќе ве мачам со задоволство“. Клучниот збор е „мачам“, зашто профилов листа исклучиво (бар нас така...

Ќе го биде ли кујнскиот нож од 1 долар, ако го наостриш?

Скратена верзија: http://i.imgur.com/nD24joW.mp4 Долга верзија:

Еве како може да ви се појави стаорец во веце шолјата

Сте начуле по некоја приказна дека некој си таму нашол стаорец во веце шолјата, ама сте убедени дека тоа повеќе е мит отколку реалност. Вистината е...

Life hack на денот: Пружи повеќе алишта на помал простор

Иде зима и имаме чувство дека финтава и тоа како ќе ви се најде. Туку, како не ни текнала порано?
- реклами -

Ново на 365