Технологија

На повидок: Смартфони што немаат потреба од полнење

Изгледа дека ноќната мора на „конектираните“ - празната батерија, наскоро ќе замине во минатото. Јапонската компанија Kyocera разви прототип на смартфон кој не бара класично...

Од стари Тојоти склопувале лажни Ферари-ја и ги продавале на интернет

Во гаража во Џирона, на северот на Шпанија, произведени се непознат број лажни Ферари-ја, и Ламборџини-ја, а како основа се користеле шасии од моделот Тојота...

Интрига околу следниот шеф на Mercedes

Империјата Daimler има „нов престолонаследник“, коментираат германските медиуми, откако шефот на единица за камиони на компанијата, Волфганг Бернхард, поднесе оставка. До неодамна се сметаше...

ВИДЕО: Ерупција на вулкан, гледано од Меѓународната вселенска станица

Се работи за вообичаена ерупција на брегот на островот Puāukiʻi на Хаваи, снимена од Меѓународната вселенска станица (ISS; т.е. МВС). Вака гледано, изгледа дека ерупцијата ги...

Колку чинат денес популарните уреди од минатото

Како што нè научи „историјата“, сите популарни технолошки уреди минуваат низ три фази: кога се хит, кога се сметани за ѓубре, и кога стануваат...

Не ни требаат пчели, ќе опрашуваме цветови со дронови

Бројот на пчели на планетава е сведен на критична точка, но изгледа се откажавме од тоа да ги спасуваме. Кај и да е, ќе...

ВИДЕО: Како се формира сообраќаен метеж на прав пат

Доволно е само еден да закочи за да предизвичка ланчен ефект. Секој зад него ќе треба да закочи сé посилно, а ефектот ќе трае дури...

Како Холанѓаните излегуваат од кола (за да не повредат велосипедисти)

Велосипедистите во урбаните средини се соочуваат со куп опасности. Една од поскриените меѓу нив е таканаречената „dooring“ - т.е. она кога паркиран возач ќе ја...

ВИДЕО: Еден малку поинаков мост

Ги знаете оние мостовите што се креваат кога под нив треба да помине брод? Е па Gateshead Millennium Bridge во Њукасл е таков сличен,...

Нови технологии: Автомобилски прозори што се отвараат на допир

Можеби едно време Ssangjong важеше за производител способен само за најгрдите автомобили на светот, но се чини тоа е минато што ќе биде брзо...

ВИДЕО: Појака „направи сам“ лопата не сте виделе

Маката го тера човек на иновација. Работата на нива го тера човек да си измисли подобра лопата.

Throttle/Brake #45: Враќање на Honda S2000 и Корвета со мотор во средина

И кога сите мислевме дека Honda веќе нема намера да прави лесен, спортски автомобил со мотор сместен во средината, БУМ! Новата Honda S2000 ќе...

ВИДЕО: Како се вади литиум (тоа што ви го ставаат во смартфоните)

Чиле е еден од главните производители на литиум во светот. Литиумот се користи во батериите на смартфоните, лаптоп компјутерите, како и во батериите на...

Автоплус: Се дружевме со новиот Peugeot 3008

Статијата е изворно објавена на Автоплус На покана на регионалниот дистрибутер за програмата на Peugeot, македонската компанијата Еуроимпекс, бевме дел од презентацијата на новиот кросовер 3008....

Како се ширеше радијацијата од Чернобил низ Европа (анимиран приказ)

По неколку дена криење од светот, Советскиот Сојуз беше приморан да ја признае катастрофата од Чернобил, откако во нуклеарната централа Форсмарк во Шведска, на...
- реклами -

Ново на 365