Таг: студ

Живот на -50°C во најстуденото село на планетата – Ојмјакон (галерија)

Овие нашиве мразови се гола вода во споредба со најстуденото село на Земјата - Ојмјакон во Русија. Во 1924 година таму е забележана температура од -71.2°C,...

ВИДЕО: Како да ги стоплиш зимските чевли

Краткиот одговор е - алуминиумска фолија, ама од онаа што летно време ја ставате на шофершајбната на автомобилот за да го штити од сонцето....

Трикови од Сибир: Живот и преживување на -50° Целзиусови

Ако сабајлево се разбуди и се смрзна од самата помисла дека најдвор е -5° Целзиус, сети се на следново - истово ова сабајле, жителите...

Балони од сапуница на температура под нулата

Мислевте дека веднаш пукаат? Се лажете. Кога ќе слушнете на прогноза дека температурите паѓаат под нулата, малкумина од нас помислуваат на правење балони од сапуница. Сепак,...

Зошто се стврднуваат брадавиците на ладно?

Всушност, никој не знае, ама веројатно е заради истата причина поради која се наежуваме при контакт со студено. Ниските температури ги стимулираат малите мускули...

Студот ги доведе луѓето до лудило

Ви  претставуваме 13 фотографии кои ќе ја докажат нашата нова теза  „Студот предизвикува сериозни промени во менталната состојба, кои водат до тотална лудост! " ...

Oва се случува кога пожарникари гасат пожари по екстремен студ

Поради поларниот бран  кој се случуваат  во САД, температурите овие денови паѓаат на 40 степени под нулата.Во гардот Плетсмут во Небраска било толку студено,...

Сораја го топи снегот на Копаоник

Реалити ѕвездата и старлетата зимата не ѝ смета, ни мразот, ни студот, па така со уживање се бањала во отворениот базен во најпознатиот српски...

Експеримент – Што се случува ако сипете врела вода на -30?

  Колку навистина е таму студено, покажува ова видео каде една девојка прави своевиден експеримент. И додека ние дебатираме дали оваа зима ќе биде постудена од...