Таг: македонец

Што читаше Македонецот во 2016, според Google

Студентскиот портал Факултети.мк ги издвои најгугланите поими во Македонија во 2016 година, со посебен фокус на тие за кои имало најголем интерес во споредба со претходните...

Македонецот што прави бурек со „Еурокрем“ и „Плазма“

Не е алва, ама исто брзо се продава. Бурек е, ама не со месо, спанаќ или со сирење, туку со „Еурокрем“ и „Плазма“. Во Белград...

Гол и во криза: Македонец починал во американски затвор

И покрај тоа што кризирал, надлежните во затворот не превземале ништо. Македонецот Давид Стојчевски пред една година одлежувал казна затвор во траење од 17 дена,...

Дали знаете кој бил првиот Македонец кој стапнал во Америка?

Интересна приказна за Драган од Охрид кој според многу историчари е најверојатно првиот Македонец кој стапнал на американско тло. Покрај ова, се верува дека...

Македонецот што ја воодушеви жири комисијата на X Factor

Бобан Мојсовски од Охрид има 22 години и студира во Скопје англиски јазик и книжевност. Тој направи вистински избор со песната „Bed of Roses“ и...

Сигурно си Македонец ако…

„Како знаеш дека си Македонец“ е статус објавен на Фејсбук кој се шири со огромна брзина меѓу корисниците на социјалната мрежа. Се пронаоѓате ли? - Кога...

Виц: Македонец во Лас Вегас (+18)

Отишол Македонец на викенд во Лас Вегас, да се коцка. Се живо изгубил, па му останал само еден долар и повратниот билет за авионот...

Maкедонски камионџија ќе ви го разубави денот

Андруш Ангелковски е пример за тоа како работата може да се работи со песна и  низ насмевка. Тој е најталентираниот камионџија во Македонија. Сигурни сме дека ќе...

Македонец решава крстозбор

 Македонец го сфатил решавањето крстозбор  премногу лично, пронаоѓајќи досетлив одговор што и не е многу погрешен :)  

„Летечкиот Македонец“ нов европски крал на ридски патеки

Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски - Иџе, победи и на трката во Швајцарија и на две трки пред крајот на шампионатот ја обезбеди титулата...

Браво! Македонец уплатил 7+ и „лапнал“ 60.000 денари

Во текот на Светското првенство спортските обложувалници „тријат раце“, а сите си ја пробуваат среќата понесени од магијата. На овој човек, навистина му се посреќило. Тој...

Се бара Mакедонецот кој што исчезна во Австралија

По 28- годишниот Николче Велјановски од Mакедонија трагаат службите, откако исчена завчера во областа Бенкстоун, во Сиднеј, Австралија, објави австралиското издание на „Дејли Телеграф“.Последен пат...

Раде Шербеџија стана Македонец

Ѕвездата на балканската и холивудската кинематографија аплицирала за макендонско државјанство уште од почетокот на минатата година. Според медиумите, актерот Раде Шербеџија неодамна добил македонски пасош....

Виц: Типичен Македонец

Работел некој фризер во некој град во САД. Еден ден кај него дошол некој цвеќар да се потстрижува, кога фризерот го потсрижил, цвеќарот го...