Таг: македонец

Студентскиот портал Факултети.мк ги издвои најгугланите поими во Македонија во 2016 година, со посебен фокус на тие за кои имало најголем интерес во споредба со претходните...

Не е алва, ама исто брзо се продава. Бурек е, ама не со месо, спанаќ или со сирење, туку со „Еурокрем“ и „Плазма“. Во Белград...

И покрај тоа што кризирал, надлежните во затворот не превземале ништо. Македонецот Давид Стојчевски пред една година одлежувал казна затвор во траење од 17 дена,...

Интересна приказна за Драган од Охрид кој според многу историчари е најверојатно првиот Македонец кој стапнал на американско тло. Покрај ова, се верува дека...

Бобан Мојсовски од Охрид има 22 години и студира во Скопје англиски јазик и книжевност.Тој направи вистински избор со песната „Bed of Roses“ и...

„Како знаеш дека си Македонец“ е статус објавен на Фејсбук кој се шири со огромна брзина меѓу корисниците на социјалната мрежа.Се пронаоѓате ли?- Кога...

Отишол Македонец на викенд во Лас Вегас, да се коцка. Се живо изгубил, па му останал само еден долар и повратниот билет за авионот...

Андруш Ангелковски е пример за тоа како работата може да се работи со песна и  низ насмевка.Тој е најталентираниот камионџија во Македонија.Сигурни сме дека ќе...

 Македонец го сфатил решавањето крстозбор  премногу лично, пронаоѓајќи досетлив одговор што и не е многу погрешен :) 

Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски - Иџе, победи и на трката во Швајцарија и на две трки пред крајот на шампионатот ја обезбеди титулата...

Во текот на Светското првенство спортските обложувалници „тријат раце“, а сите си ја пробуваат среќата понесени од магијата.На овој човек, навистина му се посреќило.Тој...

По 28- годишниот Николче Велјановски од Mакедонија трагаат службите, откако исчена завчера во областа Бенкстоун, во Сиднеј, Австралија, објави австралиското издание на „Дејли Телеграф“.Последен пат...

Ѕвездата на балканската и холивудската кинематографија аплицирала за макендонско државјанство уште од почетокот на минатата година. Според медиумите, актерот Раде Шербеџија неодамна добил македонски пасош....

Работел некој фризер во некој град во САД. Еден ден кај него дошол некој цвеќар да се потстрижува, кога фризерот го потсрижил, цвеќарот го...

Не е прв пат, Македонец да „распали“ на некое странско талент шоу, но Мајкл Дамески дефинитивно ги остави сите со подзината уста.Тој успеал да...