Таг: Дејвид Боуви

Дејвид Боуви во интервју од 1999-та: Интернетот е вонземјанин на Земјата

Во 1999 година, Дејвид Боуви даваше интервју за БиБиСи. Рече дека ако бил дете од 90-тите, немало да стане поп-ѕвезда, туку најверојатно опседнат со...

Неколку добри муабети на Дејвид Боуви

Светот изгуби уште еден голем музичар. Откако на крајот на 2015 година овој свет го напушти легендарниот Леми Килмистер, на почетокот 2016 ни одзеде...

Дејвид Боуви: Животот низ фотографии и факти

Денеска светот се прости со една од музичките икони на 20 век - Дејвид Боуви, кој почина на 69 години по тешка битка со...

Почина Дејвид Боуви

Музичарот Дејвид Бoуви почина на 69-годишна возраст по долгогодишната битка со ракот, објави BBC. Информацијата е потврдена и од страна на неговиот син.  "Дејвид Бoуви...

Боуви растура и на 69

Денес му е роденден на Дејвид Боуви и полни 69 години. Воедно денес тој го објавува неговиот 26 албум под насловот „Блекстар“. На албумот се...

Погледнете го новиот спот на Дејвид Боуви за „Valentine’s Day“

Дејвид Боуви го објави спотот за песната „Valentine's Day“ од албумот „The Next Day“. Од 1969 година, кога Боуви се прослави со култната песна „Space...

Дејвид Боуви со нов сингл по цела деценија

Точно на неговиот роденден, 66-годишниот Боуви на iTunes утринава го објави својот нов сингл 'Where Are We Now?'. Синглот е најава за албумот што...