Свет

video

Драг претседателе Трамп, а може ли Холандија втора?

Во Холандија живеат паметни луѓе. Затоа го донесоа најдоброто решение, да му се упикаат на Трамп. Мотото им е „Ако, нека биде Америка прва,...

Зошто американските претседатели чекаат два месеца пред да стапат на функција

До 20-ти јануари, Доналд Трамп не можеше официјално да биде наречен „претседател“, иако од моментот кога беше избран поминаа повеќе од два месеца. Па,...

Безбедноста на инаугурацијата на Трамп: Без балони, лак за коса и селфи стикови

Сите расположиви безбедносни сили во САД денес (петок, 20 јануари) ќе бидат на инаугурацијата на Доналд Трамп и ќе се грижат за безбедноста. За...

Ground Force One – автобусот на американскиот претседател вреден 1.1 милиони долари

Американскиот претседател има куп опции за превоз, а една од нив е и оклопниот автобус Ground Force One. Business Insider наведува некои од најимпресивните карактеристики...

Кина ќе ги спаси слоновите

Ловокрадците убиваат околу 20.000 слонови годишно, а денес има останато само околу 415.000 слонови. Заради агресивниот бран на лов на слонови, предизвикан пред сé од трговијата...

Божик во Алепо: Светна елка прв пат по 5 години

По прв пат по 5 години, во Алепо светна елка, а христијаните го прославија Божик. Годинава Алепо може да го слави Божик затоа што минатата недела...

Кога Садам Хусеин го прашаа дали би употребил хемиско оружје

Кажано во најоптимистична крајност, Садам Хусеин не беше баш сакан на глобално ниво. Неговата љубов кон Витни Хјустон и неговата недоразвиена кариера во пишување романтични новели...

Вонредна состојба и 48 отруени во Русија: Пиеле лосион за тело зашто содржел алкохол

Во сибирскиот град Иркутск е прогласена вонредна состојба. Причината е смешна, во смисла апсурдно трагична - има голем број загинати зашто пиеле лосион за тело. Зошто...

Параноја во турската кујна: Советник на Ердоган тврди дека ТВ кулинарите се шпиони

Европските кулинарски телевизиски експерти, кои наводно  трагаат по локални специјалитети во Турција, всушност да ти биле цела мрежа од шпиони. Ги провали близок советник на...

Робовите на Ким Џонг Ун: Јадат измет од крави и си ги дават децата...

Според новите објавени сателитски снимки од работничките логори во Северна Кореја, нивниот број се зголемува. Според Обединетите нации, во севернокорејските гулази (познати како „kwanliso“) се...

Поранешниот претседател на Иран чува овци

Додека беше претседател, Махмуд Ахмадинеџад на работа одеше со автобус, а неговата жена работеше како чистачка во медреса (исламско училиште). Во текот на неговиот мандат: 1. Американската...

Channel 4 ги најде велешките тинејџери што објавувале лажни вести за Трамп и Хилари

Новинаров на британската телевизија се довлечкал во Велес за да ги најде фамозните млади велешани што наводно се најзаслужни за тоа што Трамп победил на изборите. Најде...

Марк Закерберг – планетарен непријател број 1

Мора ли да повториме? Мора ли баш да го објаснуваме очигледното и да укажуваме на факт што секој на планетава досега сигурно го сфатил? Го знаете...

Споредба: Како тресат 7.3 Рихтерови во Јапонија vs. 5.3 Рихтерови во Скопје

Скопје, супермаркет, 11 септември, 5.3 степени по Рихтер: https://youtu.be/nLQ1Z7dO7To Јапонија, супермаркет, 22 ноември, 7.3 степени по Рихтер: https://youtu.be/VCVPQ7s-XE4
- реклами -

Ново на 365