Фотографија

Нееднаквоста за која знаеше дури и Платон, снимена со дрон

Во 380-тата година пред нашата ера, во четвртата книга од „Држава“, Платон напиша: „Секој град, колку и да е мал, е всушност поделен на...

Спиралните скали на Будимпешта

The Time Machine е фото--серија на унгарскиот фотограф Балинт Аловиц, која ги истражува спиралните скали во Будимпешта од поинаква, и веројатно најзабавната перспектива -...

Заборавените фотографии од Боб Марли на Јамајка во 1970-тите

Во 1970-тите на Јамајка, фотографката Естер Андерсон имаше чест да ја фотографира најголемата реге икона - опуштениот Боб Марли, меѓу пријателите, покрај океанот. Денес тие фотографии, направени...

Градови и облакодери

Фотографии на 20-годишниот Yik Keat Lee од Сингапур.

10 инспиративни фотографии од пред половина век

Кога ќе помислиме на историја, фотографии и периодот пред едно 50-60 години, првата асоцијација ни се црно-бели слики од војна. Иако воглавно е така, никогаш...

Фотошоп финта за отстранување на објекти и луѓе од фотографии, за почетници

Да речеме одиш на некоја туристичка локација и сакаш да ја сликаш, ама има многу луѓе и ти го попречуваат видикот. Има чаре, и...
video

Видео: Приказната зад една од најпознатите фотографии

Ја гледаш еднаш и никогаш не ја забораваш - Lunch Atop A Skyscraper. ­

Неколку супер сај-фај постери од филмови од 50-тите и 60-тите

Robot Monster (1953) Forbidden Planet (1956) Attack of The 50 Ft. Woman (1958) The Amazing Colossal Man (1957) Invasion of The Saucer-Men (1957) War of the colossal beast (1958) Creature...

Тргнала да слика поларни мечки на снег… Снег не нашла

Фотографката Пети Вејмајр сакала да слика поларни мечки и снежни пејзажи, па отишла на Barter Island, Алјаска. Ама снег не нашла. „Локалните жители ми кажаа дека...

Портрети на бездомници: Внимавај, внатре има душа!

Во јуни 2015-та, Педро Оливеира почнува своја серија од фотографски есеи фокусирани на животите на луѓе ширум неколку градови на западниот брег на САД....

Неочекуваните секси безобразлуци на кантите за полевање (не е +18)

Еден ден, фотографот Ken Lavey налетува на тема „шуплините на кантичките за полевање“, и тоа резултира со серија од фотографии која се надополнува на еден...

Најдобрите фотографии и снимки од супермесечината, без фејкови

Во понеделникот утрото или вечерта, во зависност од кој дел на планетава, светот имаше можност да ја види најголемата полна месечина годинава - наречена супермесечина,...

Омилените фотографии на фотографот на Обама

Најголем дел од фотографииве се направени од главниот официјален фотограф на Белата куќа - Пит Соуза. Се смета дека од 2009-та па наваму, Соуза...
- реклами -

Ново на 365