Астал

Барем според фоткава што кружи на интернет, содржината на тегла Нутела изгледа вака:

Статистички најмногу сладолед се јаде во земјите каде ни во текот на летото температурите не се баш летни. Зборуваме за скандинавските земји, кои можат да се...

Кога пилешкото стана достапно за сите, почна сé побрзо да се произведува, а квалитетот сé повеќе да опаѓа.  Во 1923 година беа потребни 16 недели...

Дали лебот што не сте го изеле им се дава на другите гости? Се одмаздува ли готвачот на непристојните гости со „посебни зачини“ (како...

Ако некогаш сте се запрашале во што е тајната на дупчињата на вашите омилени крекери и бисквити, веројатно сте претпоставиле дека нивната улога е...

Сирењето прошарано со темносини-сиви дамки од мувла е симбол на добар вкус и луксуз. Денес масовно се произведува ширум светот, како сирење со исклучителен...

KFC (Kentucky Fried Chicken) е еден од најпознатите ланци за брза храна во САД, кој особено се гордее со своето пржено пилешко месо. Јапонците...

Од следната пролет, швајцарскиот ланец супермаркети Coop ќе почне да продава бургери, ќофтиња и други слични производи, а направени од инсекти. Согласно швајцарскиот закон, необичните прехранбени...
video

Ако сакате да се правите фраери пред гости, особено деца (под услов да знаат што е грамофонска плоча).https://youtu.be/tu1MDoZyB9M?t=17

Скратена верзија:http://i.imgur.com/nD24joW.mp4Долга верзија:

Колку постаро виното, толку подобро, нели? Е па не и кога е too damn old, што би рекле Американците. Археолозите не знаат кога луѓето за прв...
video

Обично еден вегетаријанец поминува низ повеќе фази: од долги периоди на веганство, па преку гадење од самата помисла на јадење на месо, па до гнев...
video

Ако кујната ти е меѓу побитните нешта во животот, тогаш гарантирано ти треба лажицава. Инспирирана е од јапонската техника на виткање хартија - оригами,...

Никогаш не сме пиеле повеќе кафе од сега. Порано ни одеше од рака да го истераме барем денот со едно турско. Сега, пукаш турско сабајле...

Кога ќе ги споиш уметноста со занаетот, и кога така споени ќе ги замешаш во манџа од слатки, го добиваш Шинри Тезука. За себе вели дека е...