Астал

Кригла што го одржува пивото ладно со часови

Таму некаде горе на листата со најлоши нешта на светов е топлото пиво. Ма глупости, тоа не е ни пиво. За среќа, живееме во време...

Архитектот што замина за колачи

Приказни за адвокати што заминале за овчари (на пример, де) нема многу, ама се случуваат. Динара Каско не е баш од таквите случаи. Таа е...

Зошто е путерот подобар од маргаринот?

Путер и маргарин. Пола живот мислиш дека се исти, и после дознаваш дека путерот, иако повкусен, е помрсен, а и поскап е. Па си...

Франција ги забрани пластичните чашки и другиот прибор за една употреба

Французите наскоро ќе немаат веќе можност да балансираат три кобасици во пластично тањирче додека се на пикник, затоа што завчера Франција ги забрани пластичните чашки, вилушки,...

Желатин: Од заклана свиња до гумена бонбона

Пред да продолжите да читате, знајте дека влегувате на територија каде што невините детски спомени и детето во вас не баш добро се снаоѓаат... И покрај привлечните...

Не е Фанта и не е Спрајт – торти се

Andres Fatso - слаткар од Сиднеј, Австралија. Креира уникатни торти што на прва можеби би пробале да ги пиете, ама не би ви текнало да...

Кој е за тенки и меки? Рецепт за совршените палачинки

Подготовката за смесата на палачинките би требала да биде една од наједноставните зафати во кујната, но меките и тенки палачинки можат да се постигнат...

Реалистичните торти на една поранешна инженерка на NASA

Креативниот мастермајнд зад овие торти е Бет-Ан Голдберг - двократна шампионка на американското ТВ шоу Challenge и поранешен NASA инженер. Тортите ѝ се производ...

Киндер чоколатцата се канцерогени, побарано повлекување

Резултатите од тестовите направени од германската организација за заштита на потрошувачите - Foodwatch, покажаа дека чоколатцата Киндер и други два производа се позитивни на...

Видео рецепт: Бомбици во природа

Фичо ќе подготви десерт од состојки што ги понел со себе во природа. Погледнете го видеото за да дознаете како! Подготовка:  Чекор 1: Путерот растопете го...

Како се прави мочи: Најбрзиот мочи-мајстор во Јапонија

Мочи е традиционален јапонски десерт што се прави од посебен вид леплив ориз - мочигоме. Ај што колачот е екстремно чуден и изгледа (и...
video

Долго јајце сте виделе? (видео)

Видеово е на германски, ама сеедно, ќе разберете сé што треба да разберете. Главното е што долго јајце, во форма на колбас - навистина постои,...
video

Железо и корнфлејкс за доручек (видео)

Читаш составот, и покрај другите витамини и состојки, читаш железо. Земаш магнет, и оп - стварно железо!
video

Сладолед од една состојка

Ете, има и таков. Бананата е специфично овоше со посебна текстура и богат вкус, и е правиот избор ако сакате да го направите најфиниот и најздрав...
- реклами -

Ново на 365