Астал

Зошто Азијците јадат со стапчиња?

Еден од факторите е тоа што на Кина ѝ се случил популациски бум.

Другата страна на органската храна, за која најчесто се премолчува

Органска, локална, свежа, зелена, „carbon-neutral“... Сè се тоа знаци за една многу профитабилна индустрија. Ако купувате храна со такви ознаки и притоа мислите дека со тоа...

Јадеш Милка, ем те плаќаат

Компанијата Mondelez, која е сопственик на чоколадните брендови Cadbury, Milka и Oreo, распиша конкурс за професионален дегустатор на чоколади. Среќникот ќе има задача да гнете чоколади како...

Она кога ќе се занесеш правејќи торти

Се вика Мари Троицкаја, од Москва е, има 21 година, по професија е архитект, а студира во Париз. И прави торти. Прави „архитектонски торти“, како...

Американците грицкаат нокти: Им снемува сланина

Во САД забрзано се намалува залихата на сланина. Малку им фали да го достигнат минимумот во оваа половина на веков, од 1957 година. Залихите на свинско месо моментално изнесуваат...

Каде исчезна вкусот на патлиџан?

Се сеќавам на едно утро кога веројатно ќе се успиев ако не беше постарата комшика да ми заѕвони на врата во 8:06. Отворив со помислата...

Научниците ги редизајнираат маркетите за да ве направат вегетаријанци

Да купуваш намирници на враќање од работа, обично значи „грабни тоа што има“. Уморни и гладни, луѓето ќе фрлат што и да е во...

Видео тура: Во фабрика за рачно правење путер

Францускиот кулинар и сопственик на ресторан Лудо Лефебре, на тура во фабриката Jean-Yves Bordier Butter, каде што путерот се прави рачно. По фацата на...

Што има во тегла Нутела?

Барем според фоткава што кружи на интернет, содржината на тегла Нутела изгледа вака:

Да се лиже или не: Сладолед во зима

Статистички најмногу сладолед се јаде во земјите каде ни во текот на летото температурите не се баш летни. Зборуваме за скандинавските земји, кои можат да се...

Денешното пилешко нема вкус на пилешко

Кога пилешкото стана достапно за сите, почна сé побрзо да се произведува, а квалитетот сé повеќе да опаѓа.  Во 1923 година беа потребни 16 недели...

Далеку од погледите, во ресторанските кујни

Дали лебот што не сте го изеле им се дава на другите гости? Се одмаздува ли готвачот на непристојните гости со „посебни зачини“ (како...

Зошто крекерите имаат дупчиња?

Ако некогаш сте се запрашале во што е тајната на дупчињата на вашите омилени крекери и бисквити, веројатно сте претпоставиле дека нивната улога е...

Легендата за настанувањето на мувлосаното сирење

Сирењето прошарано со темносини-сиви дамки од мувла е симбол на добар вкус и луксуз. Денес масовно се произведува ширум светот, како сирење со исклучителен...

Како пилешкото на KFC стана традиционална божикна трпеза на Јапонците

KFC (Kentucky Fried Chicken) е еден од најпознатите ланци за брза храна во САД, кој особено се гордее со своето пржено пилешко месо. Јапонците...
- реклами -

Ново на 365